Erdoğan ile Putin arasında Dağlık Karabağ görüşmesi

Putin ile Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Dağlık Karabağ'daki üçlü zirvenin ele alındığı belirtildi.

Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Dağlık Karabağ konulu bir telefon görüşmesi yapıldı.

Putin'in Moskova'da Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle yaptığı Dağlık Karabağ konulu üçlü toplantıdan 2 gün sonra gerçekleşen görüşmede, ikilinin Dağlık Karabağ’daki çatışmasızlığı izleyecek Rus-Türk ortak merkezini ele aldıkları belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik adımlar ele alındı, Dağlık Karabağ konusundaki gelişmelerle ateşkesin kontrolü ve denetimine yönelik Türk-Rus ortak merkezine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Erdoğan, görüşmede, "Türkiye'nin bölge istikrarı ve barışı adına açılan yeni dönemde gereken katkı ve desteği sağlayacağını" ifade etti. Dağlık Karabağ'da, Azerbaycanlıların ve Ermenilerin, barış gücüne veya gözlem faaliyetine ihtiyaç duymadan birlikte yaşamasını sağlayacak şartları oluşturmak istediklerini söyleyen Erdoğan, bu gerçekleştiğinde "tüm dünyaya Türk-Rus ortaklığının yapıcı sonuçlarını bir kez daha göstermiş olacaklarını" dile getirdi.

Kremlin: Ortak aşı üretimi de görüşüldü

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Erdoğan Rusya’nın Karabağ sorununun çözümlenmesi adına ortaya koyduğu çabaları desteklediğini söyledi ve Rusya ile Türkiye’nin eylemlerini koordine etmeyi sürdürmesini istediğini belirtti. Erdoğan bunun, hem bölgenin ekonomik kalkınması hem de karşılıklı olarak yarar getirecek projelerin ilerletilmesi için önemli olduğunu kaydetti. Bunun yanında telefon görüşmesinde, Karabağ’da askeri eylemlerin sona erdirilmiş olmasını ve ateşkesi denetleyecek Rus-Türk ortak merkezinin kurulmasına ilişkin bazı hususların ele alındığı belirtildi. Ancak söz konusu hususların detayına yer verilmedi. Putin ile Erdoğan telefon görüşmelerinin ikili ilişkileri ilgilendiren kısmındaysa, karşılıklı ticaret hacminin artırılması, kilit alanlardaki işbirliğinin genişletilmesi, ayrıca ortak aşı üretimi ve kullanımı dahil olmak üzere, koronavirüs pandemisiyle ilgili sorunlara odaklandılar. Her iki lider de birbirlerine iyi yıllar diledi ve 2021’de ülkelerinin çok yönlü partnerliğinin daha da gelişeceğinden şüpheleri olmadığını belirttiler. Ayrıca ülkelerinin çeşitli düzeylerde düzenli olarak diyalog halinde kalması konusunda anlaştılar.