Emniyet'ten camide biber gazlı müdahale açıklaması: İbadet bahaneli provokasyon

Gaziantep'teki bir camide 'itikaf' yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine, polis müdahale etmişti. Emniyet'ten konuyla ilgili açıklama geldi.

Haber Merkezi

Gaziantep'teki bir camide "itikaf yapmak" isteyen Furkan Vakfı üyelerine polis biber gazıyla müdahale etmişti.

Olaya ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Silahlı terör örgütlerini övme gerekçesi ile kayyum atanan ve hakkındaki kapatma davası devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve yandaşları tarafından itikaf ibadeti bahane edilerek bir provokasyon girişiminde bulunulduğu ortadadır" denildi.

Söz konusu kişilerin cami görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan ettikleri, yaşananlar üzerine cami görevlilerinin de kolluk güçlerinden yardım istediği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Diyanet İşleri Başkanlığının, itikaf ibadetinin pandemi dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da evlerde yapılmasına dönük tavsiyesine rağmen anılan şahıslar, camiden çıkmama konusunda direnmiş ve daha önceden yaptıkları hazırlıklarla sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri canlı yayınlarla örgütlü provokasyonda bulunmuşlardır. Yaşanan olay karşısında anılan şahıslar, kolluk güçlerince defalarca uyarılmış, uyarılara hakaret ve küfürlerle karşılık verilmiş, bunun üzerine kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır."

Daha sonra şahısların gözaltına alındığı, olayla ilgili adli ve idari soruşturma açıldığı, bahsedilen personelin açığa alındığı ifade edildi.