Trump'ın telefon görüşmeleri ifşa edildi: En sık Erdoğan'la görüşmüş

ABD'li gazeteci Bernstein'ın derlediği bilgilere göre, ABD Başkanı Trump'ın telefonda en sık görüştüğü lider Erdoğan oldu.

Dış Haberler

ABD'li gazeteci Carl Bernstein, ABD Başkanı Donald Trump hakkında yaptığı derlemesini kamuoyu ile paylaştı. 

Bernstein, Trump'la en çok konuşan liderin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirtti

Bernstein, Trump'ın ayrıca bazı telefon görüşmelerinde kadın liderlere hakaret ettiğini kaydetti. Kayıtlara göre, Trump, Angela Merkel hakkında 'salak', eski İngiltere Başbakanı Theresa May hakkındaysa "aptal ve omurgasız" diyor.

Tanıklara ve resmi belgelere dayandırarak derlediği bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bernstein, Trump'ın ayrıca Avustralya, Kanada, İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok müttefikine de hakaretler ederek "adeta zorbalık" yaptığını söyledi.

Bernstein'a konuşan iki kaynak, Trump'ın yabancı liderlerle konuşurken "adeta bir hayal aleminde" olduğunu söyledi. Kaynaklar, "Trump, Erdoğan ve Putin'le konuşurken sürekli önceki başkanları eleştirirdi. Barack Obama ve George W. Bush gibi rakipleri hakkında, 'bir b.k bildikleri yok' yorumunu yaptı" açıklamasında bulundu.

CNN'de de yer alan haberin detaylarında şu ifadeler yer aldı:

"Trump ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren lider Erdoğan'dı. Bazen Beyaz Saray'ı haftada en az iki kere arar ve doğrudan Trump'a bağlanırdı. Erdoğan'dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron sık sık Trump ile konuşurdu. Macron sık sık Trump'ı küresel iklim değişikliği politikasını değiştirmesi konusunda ikna etmeye çalışırdı.

Erdoğan'ın Trump ile görüşmelerinin sıklığı McMaster, Bolton ve Kelly'i rahatsız ederdi çünkü Erdoğan Trump'tan bazı politikalarını değiştirmesini isterdi ve bu sebeple Erdoğan, Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini bypass eder ve protokolü atlardı."