Suriye'de Türk ve Rus konvoyuna bombalı saldırı

Suriye'de cihatçıların M4 karayolunda ortak devriye düzenleyen Türk ve Rus askeri konvoyuna bombalı saldırı düzenlediği bildirildi. Saldırıyı bir Çeçen Tugayı üstlendi.

Dış Haberler

Suriye'nin İdlib vilayetinde cihatçı gruplar, M4'te karayolunda Türkiye ve Rusya'nın 21. ortak devriyesine bombalı saldırı gerçekleştirdi.

Saldırı sonucunda toplam üç Türk ve Rus askerin yaralandığı kaydedildi.

Saldırıyı bir Çeçen Tugayı'nın üstlendiği aktarıldı.

Suriyeli gazeteci Yusha Yuseef, sosyal medya hesabından patlamaya ilişkin görüntüleri paylaştı.

Rusya: Türk ve Rus askerler yaralandı

Rusya’nın Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, Suriye’de İdlib’deki M4 karayolu üzerinde gerçekleştirilen Rus-Türk ortak devriyesi sırasında, konvoyun ilerlediği güzergâh üzerinde teröristler tarafından el yapımı patlayıcı düzeneğinin infilak ettirildiği bildirildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, açıklamada, “Üç Rus askeri hafif yaralandı. Türk zırhlı aracının mürettebatı arasında da yaralılar var. Tüm yaralılar söz konusu bölgeden hızla tahliye edildi. Rus askerleri Hmeymim Askeri Üssü’ne sevk edildi ve burada gerekli tıbbi yardım sağlandı. Hayati tehlikeleri yok” ifadeleri kullanıldı.

​Açıklamaya göre, devriye görevine ara verildi, bölgedeki teçhizatın tahliyesi gerçekleştiriliyor. Patlama neticesinde Rus askeri polislerinin zırhlı personel taşıyıcı aracı ve Türkiye’ye ait bir zırhlı araç zarar gördü. Rus birlikleri, Türk askerleri ve Suriyeli güvenlik güçleri ile birlikte İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan militanların saldırının arkasında olup olmadığını araştırıyor.

Saldırının sabah saat 8:50’de, 20. ortak devriye görevi sırasında gerçekleştirildiği bilgisi de verilen bilgiler arasında.