İlhan Cihaner’den TBMM TV'de 7 milyon Avroluk savurganlık uyarısı

CHP PM üyesi İlhan Cihaner, TBMM TV ekipmanlarının daha uygun ve hesaplı olan HD/Full HD yerine 4K ekipmanlarla değiştirilmek istendiği, iki sistem arasındaki farkın yaklaşık 3 kat olduğu duyumunu aldığını duyurarak ilgilileri açıklama yapmaya çağırdı.

Haber Merkezi

CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner kaynakların en verimli bir biçimde kullanılması gereken korona günlerinde gereksiz harcama ve savurganlık örneklerinden birinin de TBMM’den gelecek olduğuna dair bir duyum aldığını belirterek ilgilileri açıklama yapmaya çağırdı.

Şartname değiştirildi, arada 3 kat fark var

Cihaner, TBMM TV’nin yetersiz kalan ekipmanlarının daha uygun ve hesaplı olan HD/Full HD yerine 4K ekipmanlarla değiştirilmek istendiği, hatta HD/Full HD için hazırlanan şartnamenin 4K’ya çevrildiği, iki sistem arasındaki farkın yaklaşık 3 kat (3-10 milyon Avro) olduğu duyumunu aldığını belirtti.

Cihaner bu dönemde böyle bir yatırımın paranın çöpe ya da şaibeli birilerine aktarılması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Cihaner Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“1- Kaynaklarımızın en verimli kullanılması gereken bu günlerde; gereksiz harcamaların ve savurganlıkların yapıldığına şahit oluyoruz. Bu konuda bir örnek de TBMM’den gelecek gibi. Henüz “duyum” diyebileceğim bir hususu paylaşmak ve ilgilileri açıklama yapmaya davet etmek isterim

2- Yetersiz kalan TBMM TV ekipmanlarının daha uygun ve hesaplı olan HD/Full HD yerine 4K ekipmanlarla değiştirilmek istendiği, hatta HD/Full HD için hazırlanan şartnamenin 4K ya çevrildiği, iki sistem arasındaki farkın yaklaşık 3 kat (3-10 milyon Euro) olduğu duyumunu aldım.

3- Uydu alt yapısı ve evlerdeki televizyonların çok önemli bir kısmının 4K’ya uygun olmadığı, 8K’nın tartışıldığı, sadece kürsü görüntülerini yayınlayan bir tv kanalı için bu dönemde bu yatırım, paranın çöpe ya da daha önce örneğini gördüğümüz şaibeli birilerine aktarılmasıdır.

4- Kamuoyunu çok yakından ilgilendiren önemli görüşmeleri bile TV üzerinden yayınlamayıp internet yayınını işaret eden, partilere eşit davranmayan, sansür/karartma uygulanan TBMM TV için böyle bir yatırım planlanıyorsa; TBMM başkanlığını bu savurganlıktan vazgeçmeye çağırıyorum.”