Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği bir ay uzatıldı, baro teklifi yarın Meclis'te

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa çalışma ödeneğinin bir ay süreyle uzatıldığını açıkladı. Erdoğan 'çoklu baro' oluşturulması için kanun teklifinin yarın verileceğini açıkladı.

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin bir ay süreyle uzatıldığını açıkladı. Erdoğan "Kısa çalışma ödeneğini bir ay daha uzatıyoruz. Nakdi ücret desteği ve iş fesih sınırlaması 1 ay daha devam edecektir" dedi. Erdoğan barolara ilişkin kanun teklifinin yarın AKP'li milletvekilleri tarafından sunulacağını söyledi.

Erdoğan ayrıca Onur Haftası'nda LGBT'leri hedef alarak "Milletimi Rabbimizin yasakladığı, her türlü sapkınlığa karşı dikkatli olmaya ve tavır almaya davet ediyorum" sözlerini sarf etti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- "Milletimize ve özellikle reel sektöre verdiğimiz destekleri önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde devreye alacağımız bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyorum."

- "Yarın 926 devlet koruması altında gencimiz 274 şehit ve gazi yakınımız kura ile kamu kuruluşlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın web sayfamızda açıklanacaktır."

- "Sosyal koruma kalkanı adı altında hanelere 6 milyar liranın üzerinde nakdi yardım yaptık. Bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneğinde 18 milyar liraya yakın kaynağını milletimizin hizmetine sunduk."

- "Kısa çalışma ödeneğini bir ay daha uzatıyoruz. Nakdi ücret desteği ve iş fesih sınırlaması 1 ay daha devam edecektir."

- "Sürekli kişisel gelişim temalı bir proje çağrısına çıkıyoruz. STK'ları hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrılar iletişim, spor, kültür ve sanat faaliyetlerine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır."

- "Irak'ta yaşayan Türkmenler başta olmak üzere Iraklı kardeşlerimize yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz. Böylece Türkiye bu tavrıyla bir kez daha komşu, dost ve kardeşlerinin yanında olduğunu göstermiş olacaktır."

- "15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı Türkiye'nin kritik döneminde halkımızın sesi, sağduyusu ve vicdanı olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Cumhur İttifakı ortağımız MHP ve sayın Devlet Bahçeli'ye bu vesile ile bir daha şükranlarımı sunuyorum."

'Barolarla ilgili kanun teklifi yarın verilecek'

- "Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları üyeleri üzerinde faşizan uygulamalara varan sorunlar üretiyor. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil gücü yüksek baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro üzerine duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımızı kanun teklifini yarın veriyor. En kısa sürede inşallah hayata geçireceğiz."

- "Kendimize göre doğru kabul ettiğimiz kimi hususlarda haklı değerlendirmeler görünce düzeltme yoluna gidiyoruz. Bu çalışmalara katkı vermeyenlere de 'gölge etmeyin başka ihsan istemez' diyoruz."

- "Şu kritik dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kimi Cumhurbaşkanlığında kimi AK Parti'de süren çalışmaların adımlarını peyder pey atacağız."

LGBT'leri hedef aldı

- "Birileri yine sinsice milli ve manevi değerlerimize saldırıyor. İnsanlık tarihi boyunca hep lanetlenmiş sapkınlıkları normalleştirme peşindeler. İnancımıza aykırı bu tür marjinal akımları destekleyenler bizim gözümüzde aynı sapkınlığın ortaklarıdır. Buradan tüm milletimi Rabbimizin yasakladığı, her türlü sapkınlığa karşı dikkatli olmaya ve tavır almaya davet ediyorum."

- "Salgının tırmandığı dönemde tüm adımlarımızı maliyet hesabı yapmadan attık. Şimdi de ekonomi ve istihdam odaklı hareket ediyoruz. Milletimiz, salgın döneminde üzerinde düşen fedakarlıkları yaptı. Bugün de kimi istisnai görüntülere rağmen çoğunluk kurallara riayet ediyor. Bize düşen üretimi ve istihdamı artırarak gayreti boşa harcamamaktır."

- "İlk çeyrekteki yüzde 4,5'luk büyüme performansı ekonomimizin büyüklüğünün en büyük ispatıdır. Normalleşme takvimini haziranda büyük ölçüde tamamladık. Haziran ayındaki öncü veriler çok güçlü bir toparlanma olduğunu gösteriyor."

- Tüketici Güven Endeksi son 14 ayın zirvesine çıktı. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki elektrik kullanımı yüzde 26 arttı. Türk ürünlerine yurtdışında talep arttı. Haziran ayının ilk üç haftasında ihracatımız yüzde yirmi beş artış gösterdi."