Düzenin daha fazla duaya ihtiyacı var: Dünyada ibadethaneler yeniden açılıyor

ABD Başkanı Trump, ibadethaneleri, 'temel hizmet veren yerler' olarak nitelediğini söyledi ve eyaletlerden ibadethanelerin açılmasına izin vermelerini istedi. Öte yandan, ibadethanelerin açıldığı Almanya'da bir kilise, camilere sığmayan Müslümanlar için ibadet izni verirken Fransa da, ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verdi.

Dış Haberler

ABD Başkanı Donald Trump, eyalet valilerinden yeni koronavirüs önlemleri çerçevesinde kapatılan ibadethanelerin açılmasına izin vermelerini isteyerek, aksi halde kendi yetkilerini kullanacağını açıkladı.

Euronews'ta yer alan habere göre, Trump, Beyaz Saray'da basına yaptığı açıklamada, "Benim talimatım çerçevesinde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, dini topluluklara yönelik bir rehber yayınlıyor" dedi.

'Kiliseler, sinagoglar ve camiler temel hizmet veren yerler'

Bazı valilerin kürtaj klinikleri gibi yerleri "temel yerler" kategorisine aldığını söyleyen Donald Trump, "Ben bugün kiliseleri, sinagogları, camileri ve ibadethaneleri, 'temel hizmet veren yerler' olarak nitelendiriyorum. Valileri ibadethanelerin açılmasına hemen izin vermeye davet ediyorum" ifadesini kullandı.

İbadethanelerin toplumu bir arada tuttuğunu vurgulayan Trump, "Rahipler, imamlar ve Yahudi din adamları cemaatlerinin güvende olduklarından emin olacak" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump, valilerin ibadethanelerin açılmasına bu hafta sonu izin vermemeleri durumunda kendi yetkisini kullanacağını belirterek, "Amerika'da daha az değil daha çok duaya ihtiyacımız var." diye konuştu.

Berlin'de bir kilisede namaza izin

Berlin'de de bir kilise Covid-19 günlerinde daha fazla ibadet mekanı sunabilmek amacıyla Müslümanlara namaz kılma izni verdi. Sosyal mesafe tedbirlerinden dolayı camilere sığamayan Müslümanlar, kilisede Ramazan ayı boyunca cemaat halinde teravih ve cuma namazlarını kılıyor.

Neukölln bölgesinde toplam kapasitesi 100 kişilik olan Dar Assalam camiisi bu süreçte yalnız 50 kişiyi kabul edebilirken, yakındaki Martha Lütheryen kilisesi, ibadetlerini toplu halde yapmaları için Müslümanlara namaz kılma izni verdi.

Almanya’da Covid-19 önlemleri çerçevesinde Mart ortasından itibaren camilerde ibadetlere ara verilmişti.

Hükümet, salgının yayılma hızının yavaşlamasıyla Covid-19 önlemlerini gevşeterek Mayıs başında ibadethanelerin koşullu olarak yeniden açılabileceğine onay vermişti.

16 maddelik yönetmelik hazırlayan Almanya Koordinasyon Konseyi de camilerin açılması için 9 Mayıs tarihini belirlemişti.

Bu çerçevede, toplu ibadetlerin en fazla 50 kişiyle yapılmasına izin veriliyor.

Fransa'da ibadethaneler yeniden açıldı

Fransa'da yeni koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay'ın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasına hükmettiği hatırlatıldı.

Ülkedeki ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılamasına izin verildiği duyurulan açıklamada, bu kararın gelecek saatlerde yayımlanacak kararnameyle yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Ancak açıklamada toplu ibadetlerin 2 Haziran'dan sonra yapılabileceği ifade edildi. Buna göre Pazar günü kutlanacak Ramazan Bayramı namazı cemaatle camilerde kılınamayacak.

Fransa'daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi'nden (CFCM) yapılan açıklamada, Covid-19'un yayılmasını önlemek için Müslümanlardan namazı evlerinde kılmalarını istendi.