Barsan Global Lojistik Covid-19 tedavisi gören işçisini işten çıkardı

Barsan Global Lojistik, Orhanlı deposunda çalışırken Covid-19 teşhisi konulan ve hâlâ tedavi gören işçisini işten çıkardı. DGD-SEN tarafından yapılan açıklamada, 'Mahir Albayrak ve kalp rahatsızlığı bulunan eşinin korona tedavisi devam etmektedir. Barsan Lojistik’in almadığı önlemler yüzünden 40’a yakın insan korona tedavisi görüyor' denildi.

Haber Merkezi

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) bir açıklama yaparak, Covid-19 tedavisi gören sendika üyeleri Mahir Albayrak'ın Barsan Global Lojistik tarafından işten çıkarıldığını duyurdu. 

Sendikanın açıklaması şöyle:

"Covid-19 tedavisi gören sendika üyemiz Mahir Albayrak Barsan Global Lojistik tarafından ahlaksızca işten çıkarılmıştır
Üyemiz Mahir Albayrak Barsan Global Lojistik Orhanlı depoda çalışırken, korona salgınının ilk günlerinde depo müdür ve amirlerini önlem alınmadan çalışmaya, koruyucu ekipmanların verilmemesine, sadece beyaz yakalıların ofislerinin dezenfekte edilmesine karşı defalarca uyarmıştır. Depo yöneticileri önlem almak yerine Mahir Albayrak’a baskının dozunu artırarak mobbing yapmaya devam etmişlerdir. Depo içerisindeki ilk korona vakası olan Mahir arkadaşımız tekrar depo yöneticilerini arayarak testinin pozitif çıktığını ve kimlerle temas kurduğunu kimlerle aynı serviste olduğunu söylemesine rağmen depo yöneticileri Mahir’i depoyu karıştırmakla itham etmişlerdir. Arkadaşımız işçileri tek tek arayarak test yapmaya gitmelerini istemesi üzerine 7 işçinin daha testinin pozitif çıktığını, işçi arkadaşımızın bireysel çabaları ile öğrenmiş oldular."

'40’a yakın insan koronavirüs tedavisi görüyor'

"Şuan Mahir Albayrak ve kalp rahatsızlığı bulunan eşinin korona tedavisi devam etmektedir, diğer işçi arkadaşlarımızın da aileleriyle beraber evde karantinada ve tedavilerinin devam ettiğini biliyoruz. Barsan Lojistik’in almadığı önlemler yüzünden 40’a yakın insan korona tedavisi görüyor. Barsan patronları hem işçilerin hem de ailelerinin canına kast ediyor.

İşçilerin defalarca uyarmasına ve koruyucu ekipman isteğine karşı, normal şartlardaki korumasız çalışmaya devam eden depoda virüse enfekte olan işçiler çalışma bakanlığına şikayette bulunmak istediklerinde 'Şuan çalışanlarımız karantinada şikayetinizi alalım ama denetleme yapacak görevli bulunmamaktadır' cevabını alıyorlar. İşçiler depoda ölmemek için her yolu deniyor. Mahir arkadaşımız; 11 Mayıs günü Barsan patronlarının tüm hukuksuz çalışma dayatmalarını, salgın sürecinde aldıkları ödeneklerin işçiye verilmediğini, devleti ve işçiyi nasıl dolandırdıklarını, engelli işçileri çalışmaya zorlayıp tüm sorumluluğu işçiye yükleyen yazıların zorla imzalatıldığını, haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saatin en az iki katını çalıştırıp bunu da esnek çalışma adı altında izin diyerek nasıl gasp ettiğini 'iyi niyet ve ahlak kurallarına' 2-3 yıldır çalışan işçilerin bir anda nasıl uymaz hale getirildiğini anlattığı röportajı yayımlanınca, Barsan patronları tarafından 12 Mayıs’ta 'iyi niyet ve ahlak kurallarına' uymamaktan 25/2 maddeden tazminatsız işten çıkarıldı."