Almanya'da bayram kutlamalarının ardından koronavirüs yayılımı gözlendi

Almanya'nın Göttingen kentinde aileler arası bayram kutlamaları nedeniyle 80 kişi koronavirüse yakalandı, 370 kişi karantinaya alındı. Bremerhaven'da da aileler içinde 11 yeni vaka tespit edildi.

Haber Merkezi

Almanya'nın Göttingen kentinde Ramazan bayramı kutlamaları sonrasında koronavirüs vakalarının sayısında artış yaşandı. Göttingen Belediye Başkanı Rolf-Georg Köhler, 80 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını, vakalardaki patlamanın kentin kuzeyindeki bir yerleşim bölgesinde yoğunlaştığını açıkladı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, bölgede çok sayıda kalabalık ailenin yaşadığını ve vakalardaki patlamanın bu ailelerden kaynaklandığını belirten Köhler, "Şeker Bayramı" sırasında 23 Mayıs tarihinde hijyen ve fiziksel mesafe kuralları ihlallerinin yaşandığını kaydetti. Bu ihlallerin camilerde değil, özel aile buluşmalarında yaşandığını da vurgulayan Köhler, kent dışından misafirlerin de kutlamalara katıldığı bilgisini verdi.

Kent ve civarındaki bölgelerde 230, Aşağı Saksonya eyaletindeki diğer bölgeler ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ise toplam 140 kişi karantina altına alındı.

Bölgede bazı okullar kapalı kalacak

Koronavirüse yakalananların arasında 24 de çocuk bulunduğunu belirten Belediye Başkanı, bu nedenle kent ve civar bölgelerdeki bazı okullar ile dört çocuk yuvasının bu hafta kapalı kalacağını, ardından iki haftalık maske zorunluluğu getirileceğini bildirdi. Köhler, vakaların patlak verdiği yerleşim yerinde oturan 700 kişinin test edileceğini de açıkladı.

Virüsün yayılmasında bölgedeki bir nargile kafenin de önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Köhler, burada pek çok kişinin nargileyi aynı ağızlıkla içtiğinin tespit edildiğini kaydetti.

Vakaların hafif semptomlar gösterdiği, sadece bir kişinin hastanede tedavi gördüğü belirtiliyor.

'Anlayışsız ve sorumsuzca'

Belediye Meclisi üyesi Petra Broistedt, "münferit kişilerin anlayışsız ve sorumsuzca davranışlarının bu duruma yol açtığını" söyleyerek söz konusu ailelerin işbirliğine de istekli olmadığını, yapılan çağrı üzerine test yaptırmaya sadece 16 kişinin geldiğini kaydetti.

Sağlık yetkililerinin bu kişileri defalarca telefonla aramak zorunda kaldığını belirten Broistedt, defalarca yapılan uyarılara rağmen karantinaya uymayan bir kişinin mahkeme emriyle karantinaya alındığını bildirdi.

Almanya'nın kuzeyindeki Bremerhaven kentinde de Salı günü itibarıyla aileler içinde 11 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Kent yönetimi yeni vakaların arkasında bayram kutlamalarının bulunduğundan yola çıkıyor.

Testi pozitif çıkan kişilerle teması bulunan beş kişinin evde karantinaya alındığını bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı: 'Görüşmeler sürüyor'

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye'ye yapılacak seyahatlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Bakanlık Sözcüsü, "Şu anda Türkiye ile görüşmeleri yürütüyoruz. Dışişleri Bakanımız bu konuyu Türk Dışişleri Bakanı ile görüştü" ifadelerini kullanırken, Türkiye’nin çok çaba sarf ettiğini gördüklerini ancak kararın nasıl ve ne zaman alınacağına dair bir öngörüde bulunamayacağını belirtti.

Alman hükümeti; Avrupa Birliği ve Schengen ülkeleri ile İngiltere'ye yönelik seyahat yasağının 15 Haziran'da kaldırılacağını açıklamıştı. Seyahat yasağının kaldırılacağı ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.