AP: DSÖ Çin'den virüs bilgilerini çok geç aldı

Associated Press haber ajansı, Çin'in DSÖ'ye Covid-19'a ilişkin geç bildirimde bulunduğunu ve DSÖ yetkililerinin bu konuda hayal kırıklığı yaşadığını iddia etti.

Dış Haberler

Associated Press (AP) tarafından yayımlanan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) belgeleri, söyleşiler ve iç kayıtlara dayandırıldığı belirtilen bir raporda, Çin'in DSÖ'ye Covid-19'a ilişkin geç bildirimlerde bulunduğu ve DSÖ yetkililerinin bu konuda "hayal kırıklığı yaşadığı" söylendi.

Sözkonusu raporda, DSÖ yetkililerinin duruma ilişkin memnuniyetsizliğine karşın örgütün Çin'i zamanlama ve şeffaflık konusunda övdüğü ve Çin hükümetine "hızlı bildirimler" nedeniyle teşekkür ettiği kaydedildi.

DSÖ'nün dışarıya kapalı toplantılarına ilişkin kayıtlarda, Çin'in Covid-19 hastalarına ve vakalara ilişkin verileri iki hafta geciktirdiğinin belirtildiği aktarıldı. Rapora göre, Çinli sağlık yetkililerinin, bağımsız çalışan üç laboratuvarın koronavirüsün tüm sekanslarını deşifre etmesine karşın sessizliğini koruduğu iddia edildi.

Raporda, Çin hükümeti laboratuvarının ilk virüs geni deşifresini 2 Ocak'ta yaptığı, ancak DSÖ'nün küresel acil durum ilanını 30 Ocak'ta açıkladığı belirtildi. Raporda, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin verileri gösterilerek, bu dönemde salgının 100 ila 200 kat daha hızlı yayıldığı belirtildi.

Raporda, "Bu yeni bilgi ABD ve Çin'in herhangi bir söylemini desteklemiyor. Bu bilgiler, DSÖ'nün sınırlı yetkisiyle veri alma çabaları neticesinde iki tarafın ortasında sıkışıp kalma durumunu gözler önüne seriyor" denildi.

AP'nin ulaştığı kayıtların Çin'in DSÖ'yü Ocak ayı başında yetersiz bilgilendirerek aydınlatmadığı, ancak DSÖ'nün daha fazla bilgi almak umuduyla Çin'e övgülerde bulunduğunu gösterdiği ileri sürüldü.

DSÖ yetkililerinin toplantılarda virüse ilişkin bilgi almak için Çin'e "yetkilileri kızdırmadan" baskı yapma yöntemlerini tartıştığı aktarıldı.

Çin'den yalanlama

Raporun yayımlanmasının ardından Çin hükümeti, iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, günlük basın toplantısında, AP tarafından ortaya atılan iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti.