Tüpraş'tan Yeni Şafak'ın haberiyle ilgili açıklama: 'Son derece manidar bulduğumuz asılsız iddialar'

Tüpraş'tan yapılan açıklamada 'Bugün Yeni Şafak gazetesine yansıyan 'Tüpraş’ın dolar oyunu' başlıklı haberde yer alan tüm iddialar tamamıyla gerçek dışıdır' denildi. Şirket 'asılsız iddialar' karşısında hukuki haklarını kullanacağını açıkladı.

Haber Merkezi

Tüpraş bugün Yeni Şafak'ta yer alan "Tüpraş'ın dolar oyunu" başlıklı haberle ilgili bir açıklama yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamada "Bugün (19 Ağustos 2020) tarihli Yeni Şafak gazetesine yansıyan 'Tüpraş’ın dolar oyunu' başlıklı haberde yer alan tüm iddialar tamamıyla gerçek dışıdır" denildi.

"Türkiye’nin en büyük şirketi olarak zorlu koşullarda dahi enerji ihtiyacının kesintisiz sağlanması yönünde var gücümüzle Ülkemiz için çalışmaktayız" ifadesine yer verilen açıklamada "Halka açık bir şirket olarak aslında SPK raporlarından rahatlıkla ulaşılabilecek bilgilerin, tümüyle asılsız ve manipülatif iddialar ile bir araya getirilerek kamuoyuna yansıtılmasını üzülerek takip ediyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bahse konu olan asılsız iddiaların aksine şu hususlara dikkat çekmek isteriz:

1. Tüpraş olarak, döviz kur riski yönetimi politikalarımız çerçevesinde; döviz alımlarımız, ham petrol alımlarımız ve yatırımlarımızdan kaynaklanan döviz yükümlülüklerimizi karşılayacak şekilde yönetilmektedir.

2. Her zaman olduğu gibi en son açıklanan Haziran 2020 sonu bilançomuzda da dövizli varlıklarımız dövizli borçlarımız kadardır. Şirketimizin bu ihtiyaçlarının gerektirdiği miktarın ötesinde döviz mevduatı tuttuğu bilgileri gerçeği yansıtmamaktadır.

3. Dövizli varlıklarımızın dövizli borçlarımıza göre durumu tüm finansallarımızla birlikte her dönem Kamuyu Aydınlatma Platformunda kamuoyu ile detaylı açıklamalarla birlikte paylaşılmaktadır.

4. Son dönemde artan bilgi talepleri üzerine döviz alım ve satım işlemlerimizin tamamı günlük/haftalık olarak ilgili resmi kurumlarla paylaşılmakta olup gerekli resmi bilgilendirmeler kesintisiz bir şekilde yapılmaktadır.

5. Ayrıca, ay içerisinde yapılan ÖTV tahsilatlarının 40 gün boyunca şirketimiz kullanımında kaldığı haberi de gerçeği yansıtmamakta olup, beyan ve ödemeler ÖTV Kanunu gereğince 15 günde bir yapılmaktadır.

Zamanlaması, kaynağı ve yayılış şekli açısından son derece manidar bulduğumuz bu asılsız iddialar karşısında tüm hukuki haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz."