Tüm Köy Sen: Espiye ormanlarını kimler, neden kesiyor?

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Giresun Temsilcisi Espiye ormanlarının kesilmesine tepki gösterdi.

Haber Merkezi

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Giresun Temsilcisi Orhan Kara Espiye ilçesinde orman kesiminin yapıldığını belirterek, “Ormanlar hem geçim kaynağı olarak hem de ekolojik denge için önemli. Korunması gereken ormanlar kesiliyor.” diyerek tepki gösterdi.

Sendikalarına Espiye üyelerinden gelen bilgi üzerine Espiye Orman Müdürlüğüne bilgi edinme yasası gereği yazı gönderip bilgi istediklerini vurgulayan Tüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara, “Espiye’de ne oluyor? Bu ormanlar neden kesiliyor? Ormanların yok edilmesinin sonuçları kimsenin umurunda değil mi? Böyle bir zarar verilirken ilçeyi yönetenler, ormandan sorumlu olanlar ne yapıyor?” sorularını yöneltti.

Bunun adı, katliamdır

Türkiye’de ormanların kesilerek, yakılarak yok edildiği belirten Kara, “Maden, taşocağı, HES, turizm gerekçeleriyle ormanlar yok ediliyor. Yetmiyor, Espiye’de olduğu gibi ticari kazanç için de kesimler artmaya başladı. Ormanlar yaşam kaynağımız. Korunması gereken en önemli alanlardır. Betonlaşmanın hızlandığı bu dönemde ormanlar oksijen kaynağımız; hava kirliliğine karşı güvencemiz. Bu gerçekler varken orman kesimine göz yumulması, izin verilmesi, kabul edilemez. Espiye’deki orman kesimi durdurulmalı, kesenler hakkında soruşturma açılmalı. Sorumlular yargılanmalıdır.” dedi.