TRT’deki personel tasfiyesi mahkemeden döndü

TRT'de 'İstihdam Fazlası Personel' olarak belirlenen 169 kişinin 2019 Mayıs ayında TRT bünyesinden tasfiye edilerek farklı kurumlara atanması kararı yargıdan döndü. Farklı illerdeki idare mahkemeleri, dava açan 7 personeli haklı bularak göreve dönmelerine karar verdi.

Haber Merkezi

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) “İstihdam Fazlası Personel” (İFP) olarak belirlenen 169 çalışanın 2019 Mayıs ayında TRT bünyesinden tasfiye edilerek farklı kurumlara atanması kararı yargıdan döndü.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da, birbirinden farklı dairelerdeki idare mahkemeleri, TRT bünyesinden tasfiye edilen çalışanlar A.T.T., E.L.Ö., F.B., N.K., V.Ç., H.H.T., Ş.B.S’nin lehine karar verdi. Mahkemelerce yazılan kararlarda, “Açıkça hukuka aykırı bulunan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara yol açabilecek nitelikte olduğu sonucuna varılan dava konusu işlemin teminat aranmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir” denildi. Mahkemeler, TRT Yönetim Kurulu’nun takdir yetkisini hukuka aykırı kullandığına dikkat çekti.

Ayrıca mahkemelerce, TRT’ye “bu personeli hangi kriterlere göre İFP olarak belirlediği” de soruldu. Alınan yanıtta personelin değerlendirilmesi için 9 kriter (mevcut göreve uyum, teknoloji kullanımı, kurum değerlerine uygunluk, görev bilinci, takım çalışmasına yatkınlık, iletişim becerisi, kendini geliştirme, problem çözme, değişime açıklık) belirlendiği, bu kriterlere göre (-2) çok başarısız, (-1) başarısız, (1) başarılı, (2) çok başarılı şeklinde puanlama yapılarak eksi puan alanların istihdam fazlası personel olarak belirlendiğine dikkat çekildi. Ancak mahkeme, bu kriterlerin objektif değerlendirmelerle yapılmadığını belirterek 7 personelin eksi puan almamasına karşın İFP’ye çıkarıldığını da tespit etti. 

Habere göre, TRT’de daha önce "kendi isteği ile İFP olan" 80 personelden çoğunun “TRT’deki hakları muhafaza edilerek, kendi memleketlerine veya istedikleri şehirlere gönderildiği” belirlenmişti.