Tralles doğa tarih buluşması

Efeler Belediyesi'nin çağrısı ve Aydın Çevre Kültür Derneği (AYÇEP) ve Kent Konseyi'nin katılımıyla, 5 Haziran Dünya Çevre gününde yurttaşlar bir araya geldi ve açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Efeler Belediyesi'nin çağrısı ve Aydın Çevre Kültür Derneği (AYÇEP) ve Kent Konseyi'nin katılımıyla, 'Yaşam alanlarının yok edilmesine karşı yaşasın ekolojik mücadelemiz' diyerek yurttaşlar bir araya geldi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nünde açıklama yapan AYÇEP, koronavirüs günlerinde talanın devam ettiğinin altını çizdi. 

Yapılan açıklama şu şekilde: 

''Ekoloji Birliği ve AYÇEP olarak koronavirüs salgınını fırsata çeviren iktidar ve şirketlerin doğa ve yaşam alanlarına yönelik yıkım ve tahribatlarını ve verilen mücadeleleri raporlamaya devam ediyoruz. Ortaya çıkan listenin uzunluğu tehlikenin ne kadar büyük olduğunu resmetmektedir. 

Termik santraller, kirli sanayi kuruluşları, altın/metalik madencilik, HES’ler, JES’ler, RES’ler, çarpık kentleşme ve sanayileşme, endüstriyel tarım ve hayvancılık, katil mega projeler, duble yollar, balık çiftlikleri havamızı, suyumuzu ve toprağımızı denizimizi kirletmekte, biyolojik çeşitliliği yok etmekte, iklim ve gıda krizine, sağlık sorunlarına ve erken ölümlere yol açmaktadır. 

Enerji ve maden işletmelerinde işçilerin iş güvenliği, ücret ve sigorta hakları gasp ediliyor. Tarım alanlarımız şirketlere satılıyor. Küçük aile çiftçiliği yok ediliyor, endüstriyel tarım ve hayvancılığa her türlü destek veriliyor. Atalık tohumlarımız yok ediliyor, üretici GDO'lu ve hibrit tohumlara mecbur bırakılıyor. Tarım ilaçları ile sofralarımız zehirleniyor. Gelecek nesillerin sağlıksız bir toplum haline gelmesinin önü açılıyor

Ovalarımız, tarlalarımız, ormanlarımız, meralarımız enerji ve maden şirketlere tahsis ediliyor. Binlerce yıldır aynı havayı, suyu, toprağı paylaştığımız hayvan dostlarımızın yaşam alanları yok ediliyor. Yaşamın kaynağı olan sularımız HES’lerle hapsediliyor ve el konuluyor. Kıyılarımıza, göllerimize, ayakkabıyla bile girilmemesi gereken kumsallarımıza iş makineleri sokuluyor. Akarsularımız, derelerimiz, sanayi ve maden atıklarının boşaltıldığı, şirketlerin birer kanalizasyon kanalı haline getiriliyor.  Derelerde, göllerde, denizlerde yaşayan binlerce tür yok oluyor.

Binlerce yıldan günümüze kadar gelen, geçmişimizle bugünümüzün bağını kurabildiğimiz, bizden önce yaşayanların bizlere emanetleri olan doğal ve kültürel varlıklarımız rant için yok ediliyor. Korunan alanlarla ilgili yasalar birer birer ortadan kaldırılıyor. 

Ancak bugün ülkenin her yerinde tek tek yanan direniş ateşleri yaşam mücadelesinin hiçbir zaman bitmeyeceğini ortaya koymaktadır. Nitekim KIZILCAKÖY’deki, PAMUKÖREN’deki, GERMENCİK’teki, KARACASU’daki, NAZİLLİ’deki, DİDİM’deki, ÇİNE’deki ve KUYUCULAR-BEYKÖY’deki mücadelelerimiz direniş ateşlerine birer örnekleridir. Doğayla barışık yaşamaya alışıncaya kadar da bu mücadelemiz devam edecektir. Bu mücadele ile yaktığımız çoban ateşi bugün sadece Aydın’da değil Anadolu’nun ve Dünya’nın birçok yerinde yankısını duyurmaktadır.   

Karadeniz’den Akdeniz’e, Kazdağı’ndan Munzur’a, Murat Dağı’ndan Madra’ya, Sinop’tan Akkuyu’ya, Burdur’dan Salda’ya, Mardin’den Çeşmeye, Gülpınar’dan Hasankeyf’ten Allianoi’ye, Karaburun’dan Trakya’ya, ODTÜ’ye kadar ülkenin her yanında tüm doğal ve kültürel varlıklarımızın talan ve yağma alanına dönüştürülmesine karşı verdiğimiz mücadelelerle birlikteliğimiz bizi dünden daha güçlü kılmaktadır. Bu gücü hiçbir baskınız durduramayacaktır. 

Covid-19 ile gelişen süreçte şirketlere tanıdığınız hakları toprağını savunan halka ceza olarak yağdırdınız. Kuyucular-Beyköy’de halka yazılan cezalar haksız ve adaletsizdir. Aynı şirket tarafımızdan defalarca suçüstü yakalanmışken ceza uygulamayan, Yılmazköy’de patlama yaşanmasına rağmen uyarılarla geçiştirenler halka gelince aba altından sopa göstermektedir. Unutulmasın bu cezalar bizleri bir adım geri durdurtmayacaktır. Bir an önce yetkilerin yasalardaki görevlerini yapmalarını talep ediyoruz. Buradan tekrar hatırlatıyoruz:

Doğa bir Rant bahçesi değil yaşam alanıdır. 
Yaşam Alanlarımızı Savunmaya Devam Edeceğiz.
YAŞAM, DOĞA, ÖZGÜRLÜK için mücadeleye

    
        AYDIN ÇEVRE KÜLTÜR DERNEĞİ (AYÇEP)''
                     YÖNETİM KURULU