Sırbistan’da Komünistlere seçim engeli

Yugoslavya'nın Yeni Komünist Partisi ve Yugoslavya Gençlik Birliği usulsüz bir kararla komünistlerin seçime girmesini engelleyen Seçim Kurulu'nu kınadı.

Dış Haberler

21 Haziran 2020’de Sırbistan’da yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde Seçim Kurulu’nun (RIK) bazı siyasal partilerin başvurularını usulsüz bir şekilde reddederek seçme ve seçilme hakkına gasp etmesi tepki çekti.

Yugoslavya’nın Yeni Komünist Partisi (NKPJ) ve Yugoslavya Komünist Gençlik Birliği (SKOJ) Seçim Kurulu’nu usulsüzlükle suçladı.

Seçim Kurulu, Aleksandr Banjanac ve Aleksandar Đenić’in başını çektiği komünistlerin listesine seçim yeterliliklerini sağlayabilmeleri ve yapılan usulsüzlüğe itiraz edilebilmeleri için gereken süreyi tanımadı.

Seçim Kurulu ayrıca, sağcı bir grup olan Levijatan Hareketi’nin yaptığı başvuruyu reddettiği günün ardından kendi kararını bozarak uygulamada kanun ile yürürlük arasında çelişkiye yol açtı. Bozulan kararda Seçim Kurulu’na göre Levijatan Hareketi adaylarını seçime sokmak için gereken yeterli imza sayısına ulaşamamıştı. 

Bir gün sonra bozulan kararın ardından seçimlerin temel ilkelerinden biri olan eşitlik ilkesini Sırbistan’da güvence altına alan Seçim Kurulu tarafından ihlal edilmesi üzerine NKPJ ve SKOJ’un yaptığı açıklamada ‘’Seçim Kurulu’nun komünistlere yaptığı ayrımcılık gösteriyor ki, Sırbistan seçimlerinde komünistler dışında herkesin temsil edilebilme hakkı var.’’ dendi.

Türkiye Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu da engellemeye ilişkin Sırbistan Seçim Kurulu’na bir mektup yollayarak hukuksuz kararı kınadı. Komünistler tarafından oluşturulan listenin hiçbir kanıta dayanmaksızın seçim dışında bırakılmasının eşit oy ve katılım hakkına bir saldırı olduğuna ve Avrupa'da yükselen anti-komünist histeriyle ilişkisine vurgu yapılan mektupta, sağcı “Levijatan Hareketi”ne katılım şartları için ayrıcalık yapılmış olmasına dikkat çekildi. “Sosyalizm tek çıkış yolu” sloganıyla seçime katılacak NKPJ ve SKOJ ile dayanışma bir kez daha dile getirilirken bu tutumların, son dönemde komünistlere dönük artan saldırılara zemin oluşturduğu dile getirildi.

Aralarında Türkiye Komünist Gençliği de bulunmak üzere Avrupa'dan komünist gençlik örgütleri Sırbistan'daki yoldaşları için bir dayanışma açıklaması hazırladı. Sırbistan'daki burjuva devletinin ve burjuva hükümetinin bu anti-demokratik ve anti-komünist gelişmedeki sorumluluğunun altını çizen açıklamada Seçim Kurulu'nun kabul edilemez kararının geri çekilmesi ve komünistlerin seçimlere katılmasının önünün açılması talep ediliyor.