Onu AKP bile kurtaramadı: Arda Turan işsiz kaldı

2015 yılında Atletico Madrid'den Barcelona'ya 34 milyon avroya transfer olan Arda Turan'ın Katalan ekibiyle olan sözleşmesi 30 Haziran itibarı ile sona erdi. Peki bir dönem AKP projesi olarak planan Arda Turan'ın futbolculuk kariyeri tamamlandı mı? Ortada mı bırakıldı...

Yavuz Karamahmutoğlu

Rıdvan Dilmen, Burak Yılmaz ve şarkıcı Murat Boz ile birlikte referandum için sosyal medyadan bir video yayınlayarak 'evet' kampanyası başlatan Arda Turan açıkta kaldı. Futbolcu Arda'nın Barcelona'ya transferine AKP'nin önayak olduğu, transfer ücretinin THY tarafından karşılandığı, ayrıca takımda oynaması karşılığında da Katalan kulübe para ödendiği iddia edilmişti.

İspanyol gazeteleri Arda Turan'ın Barcelona kariyerini "Her iki tarafın da bir an önce unutmak isteyeceği türden bir birliktelikti" olarak nitelendirirken 33 yaşındaki oyuncu artık bonservisi elinde bir futbolcu haline geldi.

AKP'nin desteği fayda etmedi

2015 yılında Atletico Madrid'den Barcelona'ya 34 milyon avroya transfer olan Arda Turan'ın Katalan ekibiyle olan sözleşmesi 30 Haziran itibarı ile sona erdi.

2018 yılının Ocak ayında 2,5 yıllık anlaşma ile Başakşehir'e kiralanmıştı.

Arda Turan 33 yaşında ve 6 aydır herhangi bir takımla idmanlara katılmadan yeni transfer döneminin açılmasını bekliyor. 

Arda Turan'ın devre arası transfer döneminde AKP'nin proje kulübü Başakşehir ile sözleşmesi fesh edildi.

Bu gelişme üzerine ligin ilk yarısındaki Galatasaray-Başakşehir maçında Fatih Terim'in elini öperek af dileyen Arda Turan'ın Galatasaray'a transfer edileceği gündeme getirildi. Ancak AKP medyası tarafından gündemde tutulan transfer gerçekleşmedi. 

Fatih Terim transfere yeşil ışık yakarken, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz böyle bir transferin kesinlikle gündemlerin de olmadığını belirtmişti. 

Arda Turan'ın açıklamarı da Galatasaray taraftarları arasında bölünmelere yol açmış, Tekyumruk gurubu, "Arda Turan'ı evlat olarak görmek isteyen kendi nüfusuna kaydettirsin" demişti.  

Bu tartışmalar arasında transfer dönemi bitti. Arda Turan açıkta kaldı. "Ünlü" futbolcu resmen işsiz!

Sicili kabarık

16 Nisan referandumu sürecinde "Büyük Türkiye için ben de varım" diyen AKP ünlülerinden biri Arda Turan. 

Ancak yıllar içinde futbolu değil yandaş açıklamaları, AKP destekçiliği, gazetecilere saldırı, silahlı hastane baskını, tehditkar konuşmalarıyla gündem oldu.

Barcelona'da formayı kaybettikten sonra adı Beşiktaş ve Galatasaray'la anılan Arda, iki kulübün taraftarlarından tepki görmüştü.

Bir proje takımı Başakşehir’e transfer oldu

Turan'ın hangi parayla nasıl transfer olduğu hala tartışma konusu olan başlıklardan biri. Başakşehir'e transfer olan Arda'nın buradaki saha dışı performansı da az buz  değil. 

Turan, Berkay adlı şarkıcının burnunu kırmış ve daha sonra şarkıcının tedavi gördüğü hastaneye silahla gidip ateş edip, 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmış, hükmün açıklanması geri bırakılmıştı.

Turan hakkında 2 yılın üstünde cezanın kesinleşmesi durumunda futbol hayatının bitmesi gündemdeydi.

Ayrıca 2018  yılında bir hakeme saldırdığı gerekçesiyle Arda Turan tarihi bir ceza almıştı.