NATO, Fransa’nın Türkiye iddiasını inceliyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Fransa’nın Türk donanmasının Akdeniz’de bir Fransız fırkateynini taciz ettiğine dair iddiasının incelendiğini açıkladı.

Dış Haberler

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Fransa’nın bir fırkateynine Türk donanması tarafından “son derece saldırgan” davranıldığı iddiasını incelediğini açıkladı.

NATO Savunma Bakanlarının iki gün süren video konferans toplantısının ardından düzenlediği sanal basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Fransa’nın iddiası hakkında bir inceleme başlatıldığını söyledi.

Fransa Savunma Bakanlığı, NATO misyonu sırasında Courbet adlı fırkateyninin BM’nin Libya’ya silah ambargosunu ihlal ettiğinden şüphelenilen bir kargo gemisini kontrol ettiği sırada Türk donanmasının “son derece saldırgan” bir davranış göstererek ateş kontrol radarlarıyla Courbet'yi üç kez aydınlattığını öne sürmüştü. Türkiye iddiayı reddetmişti.

Stoltenberg yaptığı açıklamada “Ne olduğunu tamamen açıklığa kavuşturmak üzere NATO askeri yetkililerinin olayı incelemelerini temin ettik” dedi.

Stoltenberg ayrıca BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosu kararını NATO’nun desteklediğini söyledi.

NATO Savunma Bakanları toplantısında da olayı gündeme getiren Fransa Savunma Bakanı Florence Parly Türkiye’nin eylemlerinin “bir müttefik olarak kabul edilemez” olduğu değerlendirmesini yaptı.

Stoltenberg basın toplantısında ayrıca NATO’nun Covid-19 pandemisinde ikinci dalga için hazırlık yaptığını da belirtti.