Müşteki hakim: Savcılık Nagehan Alçı'yı koruyor

Nagehan Alçı'nın 'Hrant Dink'i ölüme götüren o malum kararı veren hakim' sözleri nedeniyle Hakkı Yalçınkaya'ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Haber Merkezi

Nagehan Alçı'nın 15 Haziran 2018'deki yazısında “Hrant Dink'i ölüme götüren o malum kararı veren hakim Hakkı Yalçınkaya Çağlayan Adliyesi'nde hala asliye ceza hakimi olarak görev yapıyor” sözlerinin ardından açılan hakaret davasının duruşması bugün görüldü.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya müşteki hakim Hakkı Yalçınkaya katılırken, Nagehan Alçı duruşmaya gelmedi.

Duruşmada tutuksuz sanık Nagehan Alçı'dan şikayetçi olduğunu belirten müşteki hakim Hakkı Yalçınkaya, "Sanığın savcılıkça korunduğunu düşünüyorum" dedi.

Sözcü'nün haberine göre Yalçınkaya duruşmada şunları söyledi:

“Hakimlik görevim sebebiyle iğrenç karar veren, insan haklarına önem vermeyen, işkencecileri koruyan hakim ve eş düzeyde bir yargı mensubu olarak gösterildim. Hrant Dink'in öldürüldüğü tarihte Malatya İcra Mahkemesi hakimi olduğum halde FETÖ'cü basın tarafından günlerce hedef gösterildiğim için aynı düşüncelerin devamı ve etkisiyle sanığın tarafıma hakaret ettiğini virüs tatilinde internetten yaptığım kontrolde tesadüfen öğrendim.

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görevli olduğu esnada Silivri Cezaevinde görülen davadaki hukuksuzlukları ve Türk mitolojisinin kirletilmesine yönelik bir dava konusunda karar yazdığım için Yargıtay'da çok defa yargılandım, beraat ettim. Aslında Türkiye'mizde ne basının ne mahkemelerin böyle söylemlerle muhatap olmasına vicdanım el vermiyor. Öldüğümde arkamdan Hrant Dink katillerinden biri yorumunun olmasını istemiyorum."

Yalçınkaya, “Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görev yaptığım dönemde Mezopotamya'da yaşayan insanların tarihini pek çok kez okudum. Ermeni insanlarla herhangi bir sorunum yoktur. Türk ulusunu çok seviyorum. Sanığın zorla getirilmesini talep ediyorum. Sanığın savcılıkça korunduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşma Alçı’nın savunmasının alınması için ertelendi.