Libya UMH lideri Serrac, Beştepe’de Erdoğan’la görüştü

Türkiye’ye gelen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Serrac, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.

Haber Merkezi

Libya’da BM tarafından tanınan ve AKP destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lideri Fayiz Es-Serrac, Beştepe'de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Görüşmeye dair bir detay şimdilik paylaşılmadı.

Serrac’ın Türkiye’ye gelmesinin öncesinde UMH’ye bağlı birlikler Libya’nın başkenti Trablus'u tamamen ele geçirdiğini ve kontrolü tekrar sağladığını duyurmuştu. AA’nın aktardığına göre UMH’ye bağlı birlikler Tarhuna şehrine doğru bir saldırı başlatmış durumda.

Erdoğan ve Serrac’dan ortak basın toplantısı

Görüşmenin ardından Erdoğan ile Serrac akşamüstü saatlerinde ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan görüşmede Libya’da günlük hayatı olumsuz etkileyen “ablukanın kaldırılması gerekliliği”ni ele aldıklarını, işbirliğini daha da genişletmeye karar verdiklerini söyledi. Serrac ise Trablus’u ele geçirmelerinin ardından Hafter’in müzakere masasına oturmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

"Verimli" bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- "Türkiye’nin önceliği bir an önce Libya'nın istikrara kavuşmasıdır. Çözüm ancak BM himayesinde ve Libyalıların öncülüğünde yürütülecek siyasi süreçle tesis edilebilir."

- "Darbeci Hafter ifadesini kullanıyorum, bunu boşuna kullanmıyorum. Hafter yakın zamanda Libya siyasi anlaşmasını reddedip, ülke yönetimini üstlendiğini açıklayarak gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir."

- "Milli Mutabakat Hükümeti'nin son dönemde kazandığı başarıları ise biz de takdirle takip ediyoruz."

- "Görüşmede Libyalıların günlük hayatını olumsuz etkileyen ablukanın kaldırılması gerekliliğini ele aldık."

- "Hiçbir zaman Libya halkının sorunlarıyla ilgilenmeyen bir kişinin masaya oturacak temsili kabiliyeti olamaz. Uluslararası ve bölgesel tüm aktörlere gereken adımları atmaları yönünde çağrımızı tekrarlıyoruz."

- "Petrolün darbeciler tarafından hukuk dışı satışına izin verilmemelidir."

- "Libya ile yeni işbirliği geliştirmeyi kararlaştırdık. Doğu Akdeniz'deki doğal zenginliklerinden faydalanmak üzere arama ve sondaj dahil işbirliğimizi genişletmeyi hedefliyoruz."

- "Libya'nın meşru hükümetine ve kurumlarına verdiğimiz destek artarak devam edecektir. Berlin sürecinden NATO'ya kadar tüm uluslararası platformlarda sayın Sarrac'la birlikte hareket edeceğiz.”

Serrac: Türk şirketleri tekrar Libya'da görmek istiyoruz

Serrac ise “kardeşim ve dostum” dediği Erdoğan’a “Türkiye'nin tarihi ve cesur tutumundan dolayı” teşekkür ettiğini belirtti ve Trablus’ta kontrolü sağladıklarını belirterek “Aslında bu zafer hepimizin zaferidir, hakkın batıla olan zaferidir” diye konuştu.

Serrac “Düşmanı tamamıyla ortadan kaldırıncaya kadar mücadelemizi yapacağız. Modern demokratik ülkemizi tesis etme yolunda geri adım atmayacağız. Savaş suçlusuyla müzakere masasına oturma ile ilgili her ne kadar zorlamalar olsa kendisinin meşruluğu tanımamakta olduğunu bilmekteyiz. Kendisine müzakare olanağı vermeyeceğiz” dedi.

Serrac “Bizim için önemli olan taraf halkın iradesidir. Bizler biliyoruz ki, bazı kırık sesler, çatlak sesler ilkelerimizle ilgili şüpheli yaklaşımlar sergilemektedir. Şu an Libya devletini kurmak için safları sıklaştırmak zamanıdır” diye konuştu.

Libya’nın doğal kaynaklar, insan kaynakları ile geleceğe yönelik olarak Türkiye ile yapıcı işbirliği kurma olanaklarına sahip olduğunu kaydettiği açıklamasında Serrac, “Libya'nın tekrardan imarı sürecinde de Türkiye'yi ve Türk şirketlerini tekrar Libya'da görmek istiyoruz” dedi.