İstanbul Valiliği’nden ‘ayakta yolcu’ kararı

İstanbul Valiliği ‘Toplu taşıma araçları üçte bir oranında ayakta yolcu alabilecek’ açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada “Toplu taşıma araçları üçte bir oranında ayakta yolcu alabilecek” denildi.

Kararın İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alındığı bildirildi.

Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım Bilim Kurulu ve Ulaşım Destek Komisyonu Üyeleri, ilgili Vali Yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri, İETT ve Metro İstanbul yetkilileri katıldı.

Koronavirüs pandemisiyle mücadele çalışmaları kapsamında yeni dönemde kentte alınması gereken önlemlerle ilgili görüş ve önerilerin değerlendirildiği toplantıda, toplu taşıma araçlarının üçte bir oranında ayakta yolcu alabilmesi kararlaştırıldı. 

Ayrıca, ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılmasına, araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmamasına, ısrarla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulmasına karar verildiği belirtildi.

Metro ve raylı sistem araçlarında ise koltuk sayısı kadar oturan yolcu alınacağı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınabileceği kaydedildi. 

Şehir hatları vapurları ve deniz motorlarında ise oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınabilecek. 

Kararda ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

"Araçlara yolcu binişlerinde; maskesiz yolcu alınmamasına, tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına, araçların her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilmesine, duraklarda sosyal mesafenin muhafazası amacıyla işaretleme yapılmasına, belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.”