İkinci dalgadan korkulan Vuhan'da yaygın test uygulaması

Covid-19 salgının ilk görüldüğü kent olan Vuhan'da ikinci bir dalgadan edişe edilirken, nüfüsun bütününe yönelik test uygulaması başlatıldı.

Dış Haberler

Yeni enfeksiyon vakalarının bildirilmesinin ardından Covid-19 salgınının ortaya çıktığı Vuhan kentinin bütün nüfusuna test uygulanmaya başladığı bildirildi. 

Başlangıçtaki planda 11 milyon kişiye 10 gün içinde test yapılması öngörülürken, yetkililer sürecin daha uzun sürebileceğini, testlerin şehirdeki her bölgede 10’ar günlük periyodlarla uygulanacağını kaydettiler. 18 Mayıs’ta başlayan uygulamanın 28 Mayıs’a kadar devam etmesi beklenirken, 20 Mayıs itibarıyla test uygulanan kişi sayısı 2,8 milyona ulaşmış durumda. Süreci hızlandırmak için, insanlardan gruplar halinde örnek alınan ve yığın testi adı verilen yeni bir yöntemin kullanılırken, bireysel testler sadece pozitif sonuç çıkan gruplar içinde yapılıyor.

'Sürü bağışıklığına çok uzağız'

Vuhan’da yetkililer bütün nüfusa yönelik test uygulamasının yanı sıra, ikinci bir dalganın ortaya çıkmasını engellemek ve şehrin bağışıklık seviyesine dair daha açık bir resme kavuşmak amacıyla binlerce kişiye de antikor testi yapmaya başladı.

Elde edilen ilk sonuçlara göre, antikor taşıyan insan sayısının, onaylanan vakalardan çok daha yüksek olduğu belirtildi. Bu durum hastalandığını fark etmeyen, hafif semptomlar gösteren ya da hiç göstermeyen çok sayıda insanın bağışıklık kazandığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte, vücudunda antikor tespit edilen kişi sayısının, henüz virüsün etkisini yitirmesini sağlayabilecek bir sürü bağışıklığı için gerekli oranların çok altında olduğu kaydedildi.

Vuhan şehrinde bulunan Zhongnan Hastanesi’nde iş başı yapan çalışanların sadece yüzde 2,4’ünde antikora rastlanırken, hastanenin başhekimi Wang Xinghuan ‘‘Bu sürü bağışıklığına daha uzun bir yolumuz olduğunu gösteriyor. Aşı son umudumuz olabilir’’ diye konuştu.

Yapılan antikor testlerinin görece küçük bir örneklemi temsil ettiği, ama yine de New York gibi salgının ağır yaşandığı bölgeleri nelerin beklediği konusunda ipucu verebileceği belirtildi. 

Antikor testleriyle, kişinin kanında virüse yakalanarak mücadele ettiğini gösteren bağışıklık sistemi işaretleri tespit ediliyor. Vuhan’da salgının başlangıcından itibaren mevcut enfeksiyonu gösteren nükleik asit testleri yapılırken, uzmanlar tarafından nüfusun ne oranda hastalığa bağışıklık kazandığının tespit edilebilmesi için antikor testlerine de ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.