İçine patlayıcı yerleştirilmiş meyve yiyen hamile filin ölümü Hindistan'da tepkilere yol açtı

Hindistan'ın Kerala eyaletinde içine maytap gizlenmiş meyve yediği tahmin edilen hamile bir filin ölümü ülkede tepkiyle karşılanırken büyük üzüntüye yol açtı.

Haber Merkezi

BBC Türkçe'nin CNN'den aldığı habere göre, Hindistan'ın Kerala eyaletinde Aşık Ali adlı bir orman görevlisi tarafından 23 Mayıs'ta nehirde yaralı olarak bulunan fil, 27 Mayıs'ta hayatını kaybetti.

Ali, "Otopsi, hayvanın ağzında bir patlama olduğunu gösteriyor. Suçlulardan hiçbirini yakalayamadık. Patlamaya neyin neden olduğunu hala bilmiyoruz. Hayvanın bir aylık hamile olduğunu öğrendik" dedi.

Kerala eyaleti yaban hayatı sorumlusu Surendra Kumar olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını açıkladı. Kumar, bölgede zaman zaman köylülerin yaban domuzlarının tarlalarına girmemesi için ananas ve başka meyvelerin içine maytap yerleştirdiğini belirterek filin ağzındaki patlamaya böyle bir şeyin yol açmış olabileceğini söyledi.

Surendra Kumar, "Patlamanın etkisiyle kemikleri parçalanan hayvanın ağzında ağır hasar oluştu. Hayvan yemek yiyemediği için zayıf düştü ve öldü" dedi.

Filin ölümü tüm ülkede büyük tepkilere neden oldu. Hindistan Çevre Bakanı Prakash Javadekar, "hükümetin büyük bir ciddiyetle olayın üzerine gideceğini" söyledi. Javadekar sosyal medya mesajında "Titizlikle araştıracağız ve suçlu ya da suçluları bulacağız. Bizim kültürümüzde hayvanlara patlayıcı verip öldürmek yok" dedi.