İBB'den maske açıklaması: Mayıs ayında 100 bin nitelikli maske alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT'nin satın aldığı maskelere ilişkin iddialara yanıt verdi. İBB, ''Mayıs ayında 100 bin özel nitelikli maske satın alındı'' dedi.

Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iştiraki İETT'nin satın aldığı ve şoförlerin görevde kullandığı maskelere ilişkin sosyal medyada konuşulan iddialara yanıt verdi.

İBB açıklamasında, ''İETT şoförleri için pandemi döneminde satın alınan maskelerle ilgili yaratılmak istenen gündem, zorlama, amacı görmezden gelen, iyi niyetli olmayan iddialardır. Salgın döneminde en zor görevi yapan meslek grupları arasında yer alan İETT şoförlerinin sağlığını koruma İBB'nin de iştiraki İETT'nin de en öncelikli görevidir'' ifadelerini kullandı.

Mevzuata uygun mayıs ayında olarak 100 bin nitelikli maske aldığını belirten İBB, ''Satın alma işlemi salgın nedeniyle mevzuatın izin verdiği şekilde doğrudan alım yöntemi ile gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ayrıca İBB maskelerle ilgili ''Alınan maskeler 12 saat dayanıklıdır. Diğer maskelerden farklı olarak sıvı geçirmezdir. Hastalığın sıvı teması ile yayılma ihtimali yüksek olduğundan böylesi maskelerin tercih edilmesi İETT şoförlerinin sağlığı için en doğru karardır. 
Ayrıca bu maskeler elle iplik dikişi değil makine marifetiyle ultrasonik şerit dikişlidir. Yine kulakta bir rahatsızlık yaratmaması için halkaları şerit esneklik taşımaktadır. 
Koruma özelliğinin daha yüksek olması için diğerlerinden daha büyük ebatlı maskeler tercih edilmesi yoluna da gidilmiştir'' bilgileri verildi.