'Huzurevlerindeki koronavirüs vakaları artıyor'

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, 'Hafta sonu İzmir Narlıdere Huzurevi’nde 60'ı personel 330 kişide koronavirüs çıktığı bilgileri geliyor. Daha önce de Etiler ve Bayburt’taki huzurevlerinde vakalar olduğu basına yansımıştı. Önlemler yeterli değil' dedi.

Haber Merkezi

Huzurevlerindeki vaka sayılarının artmaya başladığı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, huzurevlerindeki koronovirüs (Covid-19) vakalarının artışının önlenmesi için bir Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi. İlgezdi, “Hafta sonu İzmir Narlıdere Huzurevi’nde aralarında 60 personelin de bulunduğu 330 kişide koronavirüs çıktığı bilgileri geliyor. Daha önce de Etiler ve Bayburt’taki huzurevlerinde korona vakaları olduğu basına yansımıştı. Önlemler yeterli değil, huzurevlerinde korona vakaları artıyor” dedi.

'Toplam 27 bin 575 yaşlıya hizmet veriliyor'

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi Başkanı Doktor Hans Kluge’nin “Avrupa bölgesindeki koronavirüs kaynaklı tahmini ölü sayılarına baktığımızda, bunların yarısının bakım ve huzurevlerinde kalan yaşlı insanlar olduğunu görüyoruz” açıklamasını hatırlatan İlgezdi, “Avrupa’da ve dünyada yaşanan huzurevi vaka ve ölümleri göz önüne alındığında ülkemizde de daha sıkı tedbirler alınmadığı sürece huzurevlerinde yeni vaka ve ölümlerin ortaya çıkacağı açıktır” dedi.

Şubat 2020 verilerine göre kamuya bağlı 179 huzurevinde 16 bin 799 yaşlı; 247 özel huzur evinde ise 10 bin 715 yaşlı olmak üzere toplam 27 bin 575 yaşlıya hizmet verildiğinin altını çizen İlgezdi, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un 'Huzurevleri ile ilgili koronavirüs nedeniyle tüm önlemleri aldık' açıklamasına rağmen, en büyük risk grubu olan yaşlıların bir arada kaldığı huzurevlerinde koronavirüs vakaları artmaktadır” diye konuştu.

1030 vaka

Huzurevlerinde ortaya çıkan vakaların kamuoyu ile şeffaf biçimde paylaşılmadığı için gerçek sayının bilinmediğini söyleyen İlgezdi, “Etiler'de özel bir huzurevinde 40'a yakın kişinin korona virüsü testinin pozitif çıktı. Bayburt Memnune Evsen Huzurevinde 27 huzurevi sakininin ve 8 kurum personelinin Covid-19 testi pozitif çıktı. İzmir Narlıdere’de bu hafta sonu 60’ı personel 270 huzurevi personelinde koronavirüs çıktığı iddia edildi. Basında çıkan haberleri derlediğimizde huzurevlerinde bugüne kadar yaklaşık 1030 vaka görüldüğü tespiti yapılabiliyor” açıklamasını yaptı.