Honda'nın Gebze'deki fabrikası kapanıyor: 'Çalışanlarla anlaştık, sıkıntı yok'

Honda'nın Gebze Şekerpınar'da 1997 yılında kurduğu fabrika, 2021 yılında kapatılacak. Fabrikanın tüm teçhizatla birlikte satılacağını söyleyen Honda Genel Müdür Yardımcısı, “Çalışan 1070 kişi ile de anlaşma yaptık, sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Honda'nın Gebze Şekerpınar'da 1997 yılında kurduğu fabrika, 2021 yılında kapatılacak. 

Sözcü'ye konuşan Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılçer, fabrikanın tüm teçhizatıyla satılacağını belirtti.

'Son beş yıldır kapasitenin altında üretiyoruz'

Bülent Kılçer, fabrikanın kapatılmasında önemli iki neden olduğunu söyleyerek , ''ilki ve en önemlisi global düzeyde üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi kesinlikle iç pazar değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı'' ifadelerini kullandı. Kılçer ikinci neden olaraksa üretim etkinliğini arttırmaya işaret etti.

Binin üzerinde işçi çalışıyor

Kapatılacak fabrikada, binin üzerinde işçi çalışıyor. Fabrikanın kapanması ile işçilerinin durumuna ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapılmazken Kılçer, ''Çalışan 1070 kişi ile de anlaşma yaptık, sıkıntı yok'' sözlerini sarf etti.