HDP'den üç milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili açıklama

HDP, üç milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 'Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz' denildi.

Haber Merkezi

HDP Merkez Yürütme Kurulu, üç milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

''Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz'' denilen açıklamada, ''Bu darbeci zihniyet 26 yıldır TBMM’nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürüyor. 1994 yılında DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıkları düşürülerek milletvekillerinin meclisten yaka paça atıldığı günden bugüne demokratik siyaset ısrarında bulunan 27 milletvekilinin vekillikleri düşürüldü'' ifadelerine yer verildi.

'Bunun adı darbedir'

Üç milletvekilinin, milletvekilliğinin düşürülmesinin darbe olarak değerlendirildiği açıklamada, “Kötülük düzeninin ortakları Kayyım Darbesi pratiğinde de görüldüğü gibi yurttaşlara 'ya benim istediğim gibi karar verirsin ya da senin verdiğin kararı tanımam' dayatmasında bulunuyor. Bunun adı amasız, fakatsız darbedir. Bunun adı halk iradesine karşı düşmanlıktır” denildi.

Ayrıca AKP'nin 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerine karşı tavrını eleştiren HDP, ''27 Mayıs’ı, 12 Eylül’ü her fırsatta 'Darbe' olarak tanımlayan ve bunun üzerinden içi boş bir ‘darbe karşıtı söylem’ tutturan iktidar, Türkiye’de yapılan askeri darbelere rahmet okutacak tarzda halk iradesine saldırmaktadır. 20 Temmuz 2015’ten beri sistematik bir darbe pratiği sergilemektedir. Saray rejimi bu saldırı ile esas olarak darbe rejimi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu darbe, Pazartesi günü Eş Genel Başkanlarımız tarafından açıklanan ‘Demokratik tutum belgemize’ ve Türkiye toplumuna yaptığımız ‘birlik ve ortak mücadele’ çağrımıza verilmiş saldırgan bir yanıttır. İktidar bu kararıyla bir kez daha gücümüzden, siyasetimizden, Türkiye için çözüm olacak projelerimizden korktuğunu göstermiştir'" açıklamasında bulundu.

'Darbeciler gidecek, biz kalacağız'

HDP MYK'den yapılan açıklama, ''Bu vesileyle bir kez daha başta partimiz olmak üzere bütün toplumsal kesimlere yönelen bu saldırganlığa ve nobranlığa karşı demokratik güç birliği çağrısında bulunuyoruz. Demokratik gelecek ve Özgür Türkiye tüm farklılıklarımızla hepimizin ellerindedir. Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz! Darbeciler gidecek, bizler kalacağız'' sözleriyle sona erdi.