Erdoğan aynı: Camide Bella Çav için CHP’yi suçladı, Babacan ile Davutoğlu’nu hedef aldı

Erdoğan ‘İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar saygısızca yayınlar yaparken o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe bu rezilliği aktarıyor’ diye konuştu.

Haber Merkezi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanlarına video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada CHP’yi ve isim vermeden Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nu hedef aldı.

İzmir’de camilerden Bella Çav çalınmasına ilişkin CHP’ye suçlama yönelten Erdoğan, “CHP'nin her aktörü başka bir cephede bozgunculuk ve fitne peşinde koşuyor. İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar saygısızca yayınlar yaparken o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe bu rezilliği aktarıyor. 15 Temmuz gecesi de imamları darp eden zihniyet aklınca rövanş alıyor. Bunların hayalinde ezan sesi yerine başka bir ses duymak vardır bunu biliyoruz” diye konuştu.

'CHP'nin 'buhrandan çıkış' çağrısı salgına şifa değil'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Buhrandan Çıkış Çağrısı”na ilişkin de konuşan Erdoğan “Türkiye için buhran yabancı bir kavram değildir” dedi ve önerileri “acı bir gülümsemeyle karşıladıklarını” söyledi.

Salgın başladığında “özellikle CHP kanadının garip bir heyecana kapıldığını” ileri süren Erdoğan “Hesaplarına göre fabrikalar kapanacak, toprak işlemeyecek, istihdam çökecek, millet isyan edecek, hükümet yıkılacak, meydan da kendilerine kalacak... Yine hüsrana uğradılar” dedi.

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun çağrısı hakkında “Faydalı olan ne teklif varsa hepsine açığız ama CHP Genel Başkanı'nın teklifleri, salgına şifa olacak bir şey içermiyor. Ülkeyi geri götürme dışında hiçbir teklife rastlamadık” dedi.

Babacan ve Davutoğlu'nu hedef aldı

İsim vermeden Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu da hedef alan Erdoğan "Başbakanlığım döneminde bakan, bürokrat olarak görev verdiğimiz kimi isimlerin de şimdi bunlarla aynı teraneleri mırıldanıyor olmasını, üzüntüyle takip ediyorum” dedi.

“Farklı görevler verdiğim kişiler, şimdi farklı bir şekilde saldırı içindeler" diyen Erdoğan, Babacan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak “Yahu sen bakansın. Atılan bir adımda başbakanın onayı olmadan sen o adımı atabilir misin? Şimdi nasıl oluyor da o işleri 'Ben ben ben...' Ne ben'i yahu? Bir başbakan onay vermeyecek, sen kalkacaksın adım atacaksın. Bunu kime yutturuyorsun? Böyle kalkıp Youtube'larda topladığınız adamlarla netice almanız mümkün değil” sözlerini sarf etti.

"CHP'nin IMF sevdasının gerisinde Türkiye'yi geçmişteki siyasi ve ekonomik teslimiyet devrine döndürme özlemi vardır" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

'IMF'ye böyle bir duruş sergileyemezler'

"İktidara geldiğimizde IMF'ye 23.5 milyar dolar borç vardı. Bunu 2013 Mayıs'a kadar ödedik ve o defteri kapattık. IMF Başkanı'na 'Siz bize siyasi noktada rol biçemezsiniz' dedim. Bunu şu an bir parti kurmuş zat da bilir. Bu görüşmeyi Davos'ta yaptık. 'Siz sadece gelirsiniz borç-alacak ilişkilerimizi incelersiniz, bize siyasi rol biçemezsiniz' dedim. Eğer dürüstse, ahlâklıysa bunu kendisinin de itiraf etmesi gerekir. Ama onlar IMF'ye böyle bir ifade kullanamazlar. Böyle bir duruş sergileyemezler. Şu anda bile biz IMF ile irtibatlarımızı sürdürmemiz gerekiyor, borç almamız gerek diyorlar."

Yassıada'da 27 Mayıs'ta açılış

Erdoğan 27 Mayıs’ta Yassıada’yı “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla açacaklarını söyledi. AKP’li Cumhurbaşkanı “Bu açılış, CHP zihniyetinin farklı bir görünümünü ortaya koyması bakımından çok ama çok önemli olacak. CHP zihniyetinin arkasında durduğu o zamanın yargısı nasıl oluyor da devrin başbakanını ve arkadaşlarını idam etmesi bakımından çok önemli” diye konuştu.