Davutoğlu'ndan Arınç yorumu: Önceden zikretmesini beklerdim

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç'ın açıklamalarıyla ilgili 'Yüksek İstişare Kurulu’nda zikretmiş olması icap eder' dedi.

Haber Merkezi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Muş'ta katıldığı bir toplantıda gazetecilerin Bülent Arınç'ın açıklamalarını hatırlatması üzerine "Tecrübeli bir siyasetçi ve devlet adamı olarak bu görüşleri çok öncesinden zikretmesini beklerdim" dedi.

Davutoğlu "Muhtemeldir ki Yüksek İstişare Kurulu’nda zikretmiş olması icap eder. O Yüksek İstişare Kurulu. Sadece Cumhurbaşkanı’nın eylemlerini meşrulaştırıcı bir görüntü, bir vitrin olarak değerlendirilmemesi icap eder. Oradaki bütün hepsinde tek tek tanıdığım, devlet tecrübesine güvendiğim bütün dostlarımızın gerek o toplantılarda gerek dışarda artık gidişatın yanlışlıkları konusunda adalet ve ekonomi alanında, insan hakları alanında yaşananlar konusunda, mutlaka görüş beyan etmesi gerekir" diye konuştu.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutuklu yargılanmalarına karşı olduğunu belirten Davutoğlu "Eğer bir suçlama varsa uzun süreli tutukluluk telafi edilemeyecek sonuçlar doğurur. Hukukçulara talimat verilmez. Hakimlere talimat verilmez. Bizim anlayışımız şudur; hakimler kendi vicdanlarıyla çalışırlar, savcılar dosyaları vicdanlarıyla oluştururlar. Ama maalesef Türkiye’de yürüyen bütün hukuki süreçlerde, ciddi hukuk zaafları var. O hukuk zaaflarının giderilmesi ve hukuk sisteminin gerçek anlamda tarafsız ve bağımsız kılınması esastır. Siyasi nitelikli herhangi bir yargılama sürecine esastan karşıyım" dedi.