CHP'li Özdemir'in 'Bella Çav' paylaşımına 3 yıl hapis istemi

İzmir’de camiden Bella Çav çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir'in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Haber Merkezi

İzmir’de camiden Bella Çav çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlandı.

1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenen Özdemir, 17 Eylül’de yargıç karşısına çıkacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı isminde siyasi bir partinin adının ekli bulunduğu ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilerin ardından, “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi bir çok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu da aktarıldı.

İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşım, “ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanırken, paylaşıma dair “Şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.

Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ ise “Müvekilimin paylaşımlarında suç unsuru bulamayan iddia makamı, niyet okuyarak suç yaratmaya çalışmaktadır” dedi.