CHP'li Antmen: 'Biz Bize Yeteriz' bağış paraları ortada yok

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 'Biz Bize Yeteriz Türkiye' bağış kampanyasında toplanan paralara ilişkin, 'Halka hizmet eden ve harcanan her kuruşun hesabını veren belediyeleri engellediler ama kendileri 'bağış paraları nerede?' sorumuza cevap bile veremediler' dedi.

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 7 aylık maaşını bağışladığını söyleyerek “Biz Bize Yeteriz Türkiye” sloganı ile başlattığı "Milli Dayanışma Kampanyası" kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin TL bağış toplandığı duyuruldu. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bu bağışların akıbetini ve nerelere nasıl dağıtıldığını sordu. Oktay, CHP’li vekile gönderdiği yanıtta “Biz bilmiyoruz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sorun” dedi.

Alpay Antmen bu cevap sonrası, “Biz Bize Yeteriz Türkiye” bağış kampanyası sorularını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Selçuk da soru önergesine “İnternet sitemizde var oradan bakın” yanıtını verdi.

Yanıta tepki gösteren Alpay Antmen, bu paraların salgın nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için kullanılması gerektiğini söyleyerek “Devlet bu kadar gayrı ciddi yönetilir mi? Cumhurbaşkanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle bir bağış kampanyası yapıyor. Bu kampanya kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin lira toplanıyor. Biz de bu paraların nerelere harcandığını soruyoruz. Bağış kampanyasını yapan makam olan Cumhurbaşkanlığı ‘Biz bilmiyoruz, Aile Bakanı'na sorun’ diyor. Bu mu güçlü başkanlık sistemi? Kendilerinin topladığı paradan haberleri yok. Biz süreci takip ediyoruz, vatandaşın her bir kuruşunun peşindeyiz çünkü. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aynı soruları yönelttik. ‘Bu paralar nerede, kimler tarafından nasıl ve ne şekillerde kimlere dağıtıldı?’ diye sorduk. Gelen yanıt ne devlet adabına ne de Anayasa'nın kurallarına uymuyor. Aile Bakanı bana ‘İnternet sitemizde var bakın’ yazmış” ifadelerini kullandı.

'Biz bize yeterizden biz bize yiyelime geldiler'

CHP’li Antmen’in açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde;

"Halkın her kuruşunun hesabını sormak bizim namus borcumuz diyerek Aile Bakanlığı'nın sitesini ayrıntılarıyla taradık, inceledik. Ne bu bağış kampanyasının paralarının akıbeti var ne de kimler tarafından nerelerde tutulduğu, neye harcandığı var. Hiçbir bilgi yok. Eğer bir korkunuz yoksa saklamazsınız. Eğer açıklamaktan korkuyorsanız o zaman da korkacak bir şeyiniz var demektir. 'Biz Bize Yeteriz' dediler ama galiba ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler."