Cerrahpaşa’da ameliyathane yoğun bakıma dönüştürüldü

Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı da hızla artmaya devam ederken, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ameliyathanesinin, yoğun bakım ünitesine dönüştürülmesine karar verildi.

Haber Merkezi

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında tablo her geçen gün daha da ağırlaşırken, hastanelerin doluluk oranı da kritik seviyelere ulaştı. Gasilhane ve morglardaki cenaze görüntüleri salgının geldiği son durumu gözler önüne sererken hastanelerin de kapasiteleri doldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ameliyathanesi, hastane yönetimi tarafından yoğun bakım ünitesine çevriliyor.

Sözcü’nün haberine göre, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, “Yoğun bakımda hastalar artınca monoblok ameliyathaneyi yoğun bakım haline getirmeye çalışıyoruz. Her odada 3 ameliyat masası var. Onları üç kişilik yoğun bakım şekline dönüştürüyoruz.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı Nisan ayından fazla. O zaman en fazla 36’ya çıkmıştık. Şimdi 40’ın üstünde. 50’ye kadar bir program yaptık. Onu da aşarsa yaptığımız bu dönüşüm sayesinde 75’e çıkacak kapasitemiz var. Yoğun bakımda boş yatağımız da var. Yani salgının şiddetine bağlı olarak bütün masaları yoğun bakım ünitesi haline getirebilecek bir program yaptık” ifadelerini kullandı.