Ceren Damar'ın babası sanık avukatı Vahit Bıçak'ı şikayet etti

Akademisyen Ceren Damar’ın babası, kızını öldüren Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'ı savunması ve yaptığı açıklamalar nedeniyle meslekten men edilmesi talebiyle Ankara Barosuna şikayet etti.

Haber Merkezi

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma görevlisi Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, kızını öldüren ve Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'ı, savunması ve yaptığı açıklamalar nedeniyle meslekten men edilmesi talebiyle Ankara Barosuna şikayet etti. 

Hürriyet'ten Mesut Benli'nin haberine göre, Ceren Damar'ın babası 2 Haziran'da Ankara Barosu'na başvurdu. Şikayet dilekçesinin bir bölümü şöyle:

“Yargılamanın başından sonuna kadar katilin avukatlığını yapan Vahit Bıçak, gerek mahkeme salonunda gerekse mahkeme salonu dışında medya aracılığıyla ve kamuoyunun gözü önünde infial yaratacak şekilde; Avukatlık Meslek Kuralları, Avukatlık Meslek Onuru ve Avukatlık Etiği ile bağdaşmayan söz ve eylemleriyle, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına yönelen hakaretlerde bulunduğu gibi ailemize hakaret ve tehditlerde bulunmuştur.

Avukat Vahit Bıçak’ın beyanları pek çok yönden savunma dokunulmazlığı hakkı sınırlarını fersah fersah aşmış; hukuki olmayan, bilimsellikten uzak, kurguya dayalı, çarptırılmış, somut olaydan uzak ve kanıtlayacak hiçbir delil ortaya koymadan hukuka ve hukuk mesleğinin kabul görmüş standartlarına ve meslek ahlak kurallarına uygun olmayan yalan beyanları iftiraya, suç uydurmaya dönüşmüş ve hakaret suçunu oluşturmuştur.

Avukat Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlatılarak ihlal ettiği Meslek Kuralları maddelerinden ve resen uygulanacak maddelerden; ayrıca biz aileye yönelik hakaret, tehdit ve Ceren Damar’ın manevi hatırasına hakaret eylemlerinden cezalandırılması ve meslekten men edilmesini talep ediyoruz.”

Vahit Bıçak'ın sicili kabarık

Vahit Bıçak, Ceren Damar'ı öldüren müvekkilini savunurken kullandığı ifadeler nedeniyle tepki çekmişti. Bıçak’ın tepki çeken savunmaları ve sosyal medya paylaşımlarının ardından sosyal medya hesaplarında görünür olmak için stajyer avukatları kullandığı, meslek etiğine ve reklam yasağına aykırı davrandığı da ortaya çıkmıştı.

Söz konusu beyanlarla ilgili olarak, Ankara Barosu, avukat Bıçak hakkında daha önce resen soruşturma başlatmıştı. Baba Damar’ın önümüzdeki günlerde de, Bıçak hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.