Cengiz Holding şantiyesinde çalışan işçilerden 40'ı Covid-19'a yakalandı

Cengiz Holding'e ait Mazıdağı'ndaki Eti Bakır'ın demiryolu şantiyesinde çalışan işçilerden 40’ı koronavirüse yakalandı. Diğer işçilerin çalışmaya devam ettirildiği, evine gitmek isteyenlerin ise işten çıkarılmakla tehdit edildiği öğrenildi.

Haber Merkezi

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bulunan Cengiz Holding'e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası'nın Diyarbakır-Mazıdağı demiryolu inşaatında çalışan işçilerden 40’ı son bir haftada koronavirüse (Covid-19) yakalandı. Test sonuçlarının pozitif çıkan işçiler, Mardin, Mazıdağı ve Derik'te bulunan devlet hastanelerinde tedavi altına alındı.
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, 40 işçide virüs tespit edilmesine rağmen şantiyede çalışan diğer işçilerin çalışmaya devam ettirildiği, işçilerin "tedbir" olarak evlerine gitmelerine de izin verilmediği öğrenildi. İşçilerin yine şantiyede yatmaya zorlandığı, evine gitmek isteyenlerin ise işten çıkarılmakla tehdit edildiği belirtildi. 
 
Habere göre bazı işçiler, büyüyen salgın tehdidi karşısında çalışmaya ara verilmesi ve önlem alınması gerektiğini dile getirdi. İşçiler, salgına yakalanma riski olsa da işsizlik tehdidi nedeniyle bu duruma ses çıkaramadıklarını ifade etti.
 
Aynı şantiyede Mayıs ayında salgın tehdidine rağmen çalışmaya zorlanan işçiler eylem gerçekleştirmiş, eyleme katıldıkları gerekçesiyle 118 çalışanın işine son verilmişti.