Bilim Kurulu üyesinden kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin açıklama

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi İlhan, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin bin ya da iki binli vaka sayılarının görülmesi gerektiğini söyledi, kademeli geçiş olabileceğini söyledi.

Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların hangi durumda kaldırılabileceğine ilişkin açıklamada bulundu.

Öncelikli olarak belki hafta içi kısıtlamaların biraz ileri çekilebileceğini, hafta içi 00.00'a çekilebileceğini söyleyen İlhan, "Hafta sonu kısıtlamaları başlangıçta kalkmayabilir, sonra hafta sonu kısıtlamaları akşam saatleri olabilir, belki hafta sonu bir gün kısıtlama söz konusu olur" dedi.

DHA'ya konuşan İlhan, değerlendirmesine şöyle devam etti:

Vaka sayısı azalıyor, hasta sayısı azalıyor, aşılama başladı. Böyle umutlu bir ortam söz konusuyken biraz daha sabretmek, işler yolunda giderken işi bozmamak gerekiyor açıkçası. Belki binli rakamları görürsek, belli bölgelerde binli rakamlar daha çok olursa büyükşehirlerimizde, İstanbul, Ankara'da yoğunlaşırsa Türkiye genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesi söz konusu olacaktır.

Restoranların kafelerin ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı veriyor. Şu an net bir şey söyleyemesek de binli, 2 binli vaka sayılarını görmemiz daha doğru olacaktır.