Bilim Kurulu üyesi: Türkiye'de bağışıklık oranı binde 8

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan Türkiye'deki güncel verilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkan, ülkedeki bağışıklık oranının binde 8 olduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan Türkiye'deki güncel verilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

DHA'ya konuşan Özkan gençlerin çok riskli olduğunu belirterek, ''Bu kontrol ve koruma yöntemleriyle ilişkilidir. Gençler çok riskli. Gençler hastalığı hafif geçirdiklerini düşünüyorlar ancak, bağışıklık sistemlerini ve hastalığı nasıl geçireceklerini bilmiyorlar. Bunun kimse için garantisi yok. Eğer semptom göstermeden hastalığı geçiyorsak, başkalarını bulaştırma ihtimali o kadar yüksektir. Bu yüzdem gençlerin daha özen göstermesi, çocuklara ve yetişkinlere örnek olması gerekiyor'' ifadelerini kullandı. 

'Bağışıklık oranı binde 8'

153 bin kişiye uygulanacağı açıklanan Kovid-19 tarama testlerine ilişkinde konuşan Özkan, Türkiye'de bağışlık oranının binde 8 olduğunu, ''Tamamı yakında biter. Bu ulaşılan rakam yüksek bir rakamdır. Kabaca sonuçların çok değişmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8'dir. Bin kişiden 8 kişi'' sözleriyle ifade etti.

'Binde 8 rakamı küçük'

Hastalığı geçirerek bağışıklık oluşturan kişilerin sayısının az olduğunu belirten Özkan, '' Artık bireylerin yapması gereken yöntemle sosyal hayatımıza başladık. O yüzden hastalıkla karşılaşacağız. Yani binde 8 kişi hastalığı geçirmiş, gerisi duyarlı, yani hastalanabilir. Onun için dikkatli olmak lazım. Türkiye'de bin kişiden 8'i koronavirüs geçirmiş ve bağışıklık bırakmış. O yüzden önlemlerimize devam etmemiz gerekiyor. Bağışıklık olarak binde 8 rakamı düşük. 'Bu hastalık bitti, artık toplumda görülmez, insanlar bağışık' dediğimiz durumda rakamlar yüzde 60 civarındadır. Biz binde 8'deyiz. Kontrol önlemlerine devam etmemiz gerekiyor. Eğer önlemleri alarak sosyal yaşamı yaşarsak, hastalığı hafif geçirmelerle biraz daha bağışıklığımız artabilir ya da aşı çıkana kadar biz bu süreyi kendimizi ve çevremizi koruyarak geçirebiliriz'' sözlerini sarf etti.