'Bakanlığın verileri gerçeği yansıtmıyor, Eylül’de okulların açılması mümkün görünmüyor'

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, soL'a yaptığı açıklamada, ‘Diyarbakır’da bir gecede 8 hastanın öldüğü gün Ankara’da 4, Erzurum’da 9, Urfa’da ise 7 hasta hayatını kaybetmişti. Bakanlık toplam ölümü 17 olarak açıkladı. Verilerin hiçbiri doğru değil, bayramdaki tablo ile vakalarda büyük artış yaşanacak. Eylül’de okulların açılması mümkün görünmüyor' dedi.

soL - Ankara

AKP’nin patronların talebiyle erken normalleşme kararı tabloyu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Ülkenin birçok kentinden yüksek vaka açıklamaları gelirken, Sağlık Bakanlığı otomatik şekilde “950” civarında yeni vaka ve 20 altı yeni ölümü kayda geçirmeye devam ediyor.

Açıklanan veriler özellikle Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa, Ankara ve İstanbul gibi kentlerde görülen yüksek vakalar düşünüldüğünde “gerçek tabloyu yansıtmıyor” eleştirilerine konu olurken, bu yöndeki eleştirileri en çok dile getiren ve sürekli olarak uyarılarda bulunan tabip odalarının talepleri ısrarla görmezden geliniyor.

'Genelge tabloyu özetler nitelikte'

Bayramla birlikte ülke genelinde kaydedilen manzaraları soL’a değerlendiren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, "Ankara’da Valiliğin son genelgesi ulaştığımız tabloyu özetler nitelikte” dedi.

'Büyük bir artışı yaşanacağı şimdiden belli oldu'

Bayramdan sonra büyük bir artışın yaşanacağının belli olduğunu, bunun şimdiden görülebildiğini aktaran Bulut, “Söz konusu genelge yeniden teyakkuza geçildiğini gösterir nitelikte. Ağustos ortasında sıkı önlemler gelebilir, Eylül’de okulların açılması riskli ve şu anki gidişata göre açılmayabilir. Yeniden üç binli vakalara doğru bir gidiş görülüyor, hafta sonları yasağı yeniden gündeme de gelebilir” diye konuştu.

'Açıklanan veriler gerçeği yansıtmıyor'

Bakanlığın eleştiri konusu olan verilerine ilişkin de konuşan Bulut, “Bunlar doğru değil, Bakanlık gerçek verileri açıklamıyor. Diyarbakır’da bir gecede 8 hastanın öldüğü gün Ankara’da 4, Erzurum’da 9, Urfa’da ise 7 hasta hayatını kaybetmişti. Bakanlık toplam ölümü 17 olarak açıkladı. Verilerin hiçbiri doğru değil, bayramdaki tablo ile vakalarda büyük artış yaşanacak” ifadesini kullandı.

'İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin ve Konya'da önemli artış var'

İzmir Tabip Odası başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, kentteki duruma ilişkin soL'a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlık bizimle verileri detaylı paylaşmadığı ve talebimize rağmen il pandemi kuruluna İzmir Tabip Odası alınmadığı için tam olarak İzmir'deki duruma ilişkin elimizde veri yok. Ancak kendi kaynaklarımızın aldığımız bulguları biliyoruz. Buna göre de, 1 Haziran öncesine göre kentte artış var. Hem vaka hem de hastanede yatan sayılarında. Aslında tüm ülkede var. Özellikle de, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin, Konya'da önemli artış olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla İzmir'deki artış da sürpriz değil. 

Pandemi tam olarak kontrol altına alınmadan ekonomik kaygılarla, turizmi canlandırmak için alınan ve bilimsel verilere dayanmayan 'normalleşme' kararının faturasını yaşıyoruz.

Sosyal mesafe kuralları ve maske takma zorunluluğu varsa da, pratik hayatta maalesef uygulanmıyor. Kurban Bayramı'nda ortaya çıkan görüntü kaygı verici. Pandeminin kontrolü, vatandaşın tercihlerine bırakılamaz. Zaten giderek artan olgu sayılarını fiziksel mesafe ile açıklamak da doğru olmaz. 

Çok önemli olmasına rağmen erken izolasyona ilişkin yeterli bir çaba yok. Bunun yapılabilmesi için daha çok test yapılması, test kapasitesinin artırılması gerekir. Hatta bazı bölgeler için özel çalışmalar da yapılabilir. 

Bu tabloya bakınca başladığımız noktaya dönme yolundayız diyebiliriz."