Bakan Akar: ABD ile uzun bir işbirliği geleneğimiz var

Milli Savunma Bakanı Akar ABD ile ilişkilerde görüş ayrılıklarının 'işbirliği'nden daha fazla öne çıktığını, 'algının gerçeği gölgelediğini' söyledi.

Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD ile ilişkilerimizde diğer ülkelerin de olduğu gibi bazen iniş ve çıkışlar, keskin görüş ayrılıkları tabii ki var ama şunu da unutmayalım, iki ülke arasında zorlukların üstesinden geldiğimiz uzun bir işbirliği geleneğimiz var" dedi. 

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na video konferans ile bağlanan Akar, Türkiye ve ABD ilişkilerini değerlendirdi. 

Akar, "ABD ile ilişkilerimizde diğer ülkelerin de olduğu gibi bazen iniş ve çıkışlar, keskin görüş ayrılıkları tabii ki var ama şunu da unutmayalım iki ülke arasında zorlukların üstesinden geldiğimiz uzun bir işbirliği geleneğimiz var" dedi. 

ABD ile Türkiye'nin Kore, Somali, Balkanlar, Afganistan ve dünya genelinde diğer coğrafyalarda çok yakından birlikte çalıştığını söyleyen Akar, "maalesef bazen görüş ayrılıklarının iki ülkenin ortak gündemi ve başarılı işbirliğinden daha fazla öne çıktığını, algının gerçeği gölgelediğini ve bu durumdan kaçınılması gerektiğini" ifade etti.