Babalarının istismarına uğrayan 3 kız kardeşe mahkeme salonunda saldırı

Mersin’de babaları S.D. tarafından istismara uğrayan kız kardeşlere duruşma salonunda SD’nin yakınları saldırdı.

Haber Merkezi

Mersin’de 3 kız kardeş öz babalarının küçük yaşlardan itibaren kendilerini istismar ettiğini açıklamalarının ardından adalet arayışları sürüyor. 55 yaşındaki babaları S.D’ye dava açan yaşları 28-34 arasında değişen 3 kardeşin açtıkları davanın duruşması Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 14:00’de başladı.

Yıllarca babaları S.D. tarafından istismar edilen üç kız kardeşin görülen ilk duruşmasında S.D’nin yakınları kız kardeşlere saldırdı. Polisin müdahalede yetersiz kaldığı saldırı sonrası mahkeme heyeti izleyicileri dışarı çıkardı.

Şubat ayında kız kardeşler çocukluklarından beri babalarının kendilerini istismar ettiğini söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulunup, Saadet Öğretmen Ulusal Çocuk İttifakı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nden (UCİM) de destek istediler.

Bu arada, sabah görülen Emine Demir davası 9 Eylül’e ertelenirken, Hatun Koç davasında devam ediyor.

H.G. (34) ile kız kardeşleri S.D. (30) ve S.D., (28), geçtiğimiz haftalarda öz babaları S.D.’nin yıllardır kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu öne sürüp, şikayetçi olmuştu. 3 kız kardeşin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan emlakçı baba, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İddiaları kabul etmeyen baba, kızlarının kendisinden para alabilmek için böyle bir olaya başvurduklarını öne sürdü.

55 yaşındaki babaları S.D. tutuklanırken, bir sonraki duruşmanın 16 Eylül'de yapılacağı duyuruldu.

Saadet Öğretmen Ulusal Çocuk İttifakı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), görev yaptığı İzmir'in Menderes ilçesindeki okulda, müdürün 6 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunmasını ortaya çıkaran Saadet Özkan tarafından kuruldu. 

Özkan, derneğin açılışı ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Çocukların cinsel istismarı tanıyabilmesi, vücuduna kendisinden habersiz kimsenin dokunamayacağı konusunda bilinçlenmesi, istemediği durumlarda hayır diyebilmeyi öğretmek, çocukların tehdit bile edilse anne babasından saklanacak sırları olmaması gerektiğini ve çocukların iyi dokunma ile kötü dokunma arasındaki farkı anlayabilmesi ile kendini bu eylemlere karşı koruyabilmesini öğretmek, mağdurların rehabilitasyonu için çalışma yapmak derneğimizin en önemli görevlerindendir. Acil ihbar telefon hattımız olacak. psikologlarımız ihbarları alacak. Travma ekibi oluşturacağız. benim davamdan sonra çocuklar ve aileler cinsel istismarın nasıl konuşulacağını öğrendi. Bu konuyu konuşulur hale getirdik. Bundan sonra ihbarlar çok arttı. Ana amacımız, ana sınıfından itibaren çocuklara öz savunmayı, ihbar etmeyi öğretmek."