Ankara'da tartışmalı binaya İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi

Ankara Çukurambar’daki yaklaşık 25 katlı binaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi. Bina alanı Gökçek döneminde 'FETÖ' firarisi Akın İpek’e ait şirkete verilmiş, 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

Haber Merkezi

Ankara’nın Çukurambar semtindeki yaklaşık 25 katlı binaya halihazırda Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün eski binasında bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ismi ve logosu asıldı. Söz konusu bina alanı, görevden el çektirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Melih Gökçek döneminde 'FETÖ' firarisi Akın İpek’e ait Atlantik AŞ’ye verilirken şirket tarafından alana yurt binası yapılmış, şirkete ve binaya 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, söz konusu bina alanının statüsü, Gökçek döneminde, 2006’da belediye meclisi kararı ile “konut servis alanı” statüsünden “konut ve ticaret alanına” çevrilirken emsal oranı da 2’den 3’e çıkarılmıştı.

Soruşturma istenmişti

Binaya el konulması ile birlikte söz konusu alanın mülkiyetinin Hazine’ye geçtiği; binanın kullanımının ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda olduğu öğrenildi. Öte yandan ABB Başkanı Mansur Yavaş, 2016’da, İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvuru ile Gökçek’in söz konusu alan için yaptığı tahsisin soruşturulmasını istemiş, İçişleri Bakanlığı ise iddiaların işleme konulmaması kararı vermişti.