AKP'li belediyeler arasında para transferi yapıldı

Geçen yıl en borçlu belediyeler arasında ilk sıralarda yer alan AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Rize Belediyesi’ne 427 bin TL gönderdiği öğrenildi.

Haber Merkezi

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne "15 Temmuz meydan inşaatı" için 427 bin TL aktardığı ortaya çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi bütçe emaneti listesinde kayıtlara alınan para transferinin "temsil ağırlamaya ait borçlar" adlı hesaptan gerçekleştirildiği tespit edildi.

Sözcü'den Halil Ataş'ın haberine göre, para transferini eleştiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Kanal İstanbul’a ilgili halkı bilgilendirmek amacıyla bilbordlara verdiği reklamlardan dolayı İmamoğlu için soruşturma açanlar, halkın vergileri ile toplanan 427 bin TL’nin hesabını niye sormaz?" dedi.

Aydın, "Bilbordlara verilen reklam için İmamoğlu hakkında bölücülük yapmakla suçlayıp soruşturma açan İçişleri Bakanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne 15 Temmuz meydan inşaatı için gönderdiği 427 bin TL için ne yapacak izleyip göreceğiz" diye konuştu.

150 milyon TL’lik yeni borçlanma yetkisi

Pandemi dolayısıyla 20 Mayıs’ta Belediye Meclisi kararıyla 150 milyon TL’lik yeni borçlanma yetkisi alan AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, "temsil, ağırlama ve tören organizasyonu hizmeti"ne 4,5 milyon TL daha ödedi.

Geçen yıl en borçlu belediyeler arasındaydı

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2018-2020 arasında da "ikram-reklam-ağırlama" giderlerine 80,9 milyon lira harcamıştı. Başkan Alinur Aktaş, göreve geldiğinde 5 milyar lira borç devraldıklarını, tasarrufa önem vereceklerini açıklamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ın 2019 yılında en çok borcu olan belediyeler listesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi listenin ilk sıralarında yer almıştı.