Akar'ın BAE hakkındaki sözlerine tepki gösteren Bahreyn'e MSB'den yanıt

Milli Savunma Bakanı Akar'ın 'Abu Dabi'nin Suriye ve Libya'da yaptıkları var, hepsinin hesabı görülür' sözlerine Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan Bahreyn'in açıklamasına karşılık geldi.

Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Bakan Hulusi Akar’ın “31 Temmuz 2020 tarihinde El Cezire televizyonunda yayımlanan mülakatta sorulan sorulara verdiği cevaba ilişkin Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın gerçekleri yansıtmadığı” kaydedildi.

Açıklamada “Abu Dabi yönetiminin Suriye, Libya, Yemen ve Afrika Boynuzu gibi bölgelerde Birleşmiş Milletler Sözleşmesi başta olmak üzere evrensel kuralları ve ahlaki değerleri çiğneyerek yürüttüğü istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri yapıcı olarak nitelemek ve bunlara verdiğimiz haklı tepkiyi Arap kardeşlerimize yapılmış gibi göstermek talihsiz ve beyhude bir gayrettir” denildi.

Arap halkı bizim dostumuzdur, kardeşimizdir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Abu Dabi yönetimini ve bu yönetimi destekleyen hükümetleri aklıselime davet ediyoruz. Bahreynli yöneticilere bugün yanında durdukları devlet ve milletlerin yakın tarihte bu bölgede yaptıklarını hatırlatmaktan hicap duyarız.

Bölgesel barış, istikrar ve güvenlik darbecilerin değil, hukuk ve meşruiyetin yanında yer alınarak savunulabilir.

Türkiye’nin Libya ile 500 yıla varan ortak tarihi, kültürü, anlayış ve inançları bulunmaktadır.

Türkiye, ‘Libya Libyalılarındır’ prensibiyle hareket etmektedir. Amacımız, Milli Mutabakat Hükümetinin öncülüğünde, tüm Libyalıları kapsayan toprak bütünlüğü ve ulusal birliği sağlanmış, bağımsız egemen ve müreffeh bir Libya’dır.

Türkiye, darbecilerin değil, BM tarafından tanınan meşru Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti ve Uluslararası Hukuk’a uygun olarak imzalanmış ikili anlaşmalar çerçevesinde Libya’da bulunmaktadır. Türkiye bugüne kadar verdiği askeri eğitim, yardım ve danışmanlık desteğini sağlamaya kararlılıkla devam edecektir.”

Bahreyn: 'Türkiye'nin müdahalesi Arap ulusal güvenliğine tehdit'

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Akar’ın açıklamalarını “diplomatik normlara aykırı bir provokasyon ve uluslararası toplumda yapıcı rolüyle bilinen kardeş Arap ülkesi BAE’ye menfur bir tehdit” olarak nitelemişti.

Yapılan açıklamada “Türkiye’nin BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı kurallarını ihlal ederek Arap ülkelerinin iç içişlerine müdahalesi Arap ulusal güvenliği ve bölge barışına tehdit oluşturuyor” denilmişti. Bahreyn parlamentosu da aynı gün Akar’ın açıklamalarını kınamıştı.

Akar: Abu Dabi'nin yaptıkları var, zamanı gelince hepsinin hesabı görülür

Akar El Cezire televizyonunun Arapça kanalına verdiği mülakatta "Abu Dabi’nin Libya’da yaptıkları var, Suriye’de yaptıkları var. Bunların hepsinin kayıtları tutuluyor. Yeri ve zamanı geldiğinde bunların hepsinin hesabı görülür" demişti.