Afganistan'da pazar yerine saldırı: En az 23 sivil öldü, onlarca sivil yaralandı

Afganistan'ın güneyinde bir hayvan pazarına saldırıda en az 23 sivil yaşamını yitirdi, onlarca sivil yaralandı. Taliban ve hükümet saldırıyla ilgili birbirlerini suçladı.

Dış Haberler

Afganistan'ın güney eyaleti Helmand'da bir hayvan pazarına roketlerle yapılan saldırıda en az 23 sivil yaşamını yitirdi, onlarca sivil yaralandı.

Sangin ilçesinde çevre köylerden koyun ve keçi alım-satımı için gelen köylülerin üzerine yağdırılan roketlerle ilgili Afganistan hükümeti ve Taliban birbirlerini suçladı.

Reuters'ın haberine göre Helmand Valiliği'nden bir sözcü Taliban militanları tarafından atılan birkaç füzenin hayvan pazarı yakınlarına düşerek aralarında çocukların da olduğu 23 sivili öldürdüğünü söyledi.

AP'nin haberine göre Afganistan ordusundan yapılan açıklamada pazar yerine roketlerin yanısıra bomba yüklü bir araçla saldırıldığı ve araçta bulunan iki Taliban militanının da öldüğü belirtildi.

Taliban ise pazar yerine ordu tarafından roket atıldığını belirterek ve sivillerin ölümünden orduyu sorumlu tuttu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ofisinden yapılan açıklamada Gani'nin "vahşi ve insanlık dışı bu eylemi" kınadığı belirtildi.