ABD'li yönetmen: Trump diktatör olmaya çalışan bir gangster

ABD'li ünlü film yönetmeni Spike Lee, George Floyd'un öldürülmesine karşı ülke genelinde süren protestolara ilişkin 'Bu insanlar öfkeli olarak doğmadı. Öfkeliler, çünkü kazanmalarına izin vermeyen sistemde her gün yaşamak zorundalar' dedi. Lee, Trump'ın 'diktatör olmaya çalışan bir gangster' olduğunu söyledi.

Dış Haberler

ABD'li film yönetmeni Spike Lee, ABD'de protestolara katılan insanların "kazanmalarına izin vermeyen bir sistemde" yaşadıkları için öfkeli olduklarını söyledi.

Oscar ödüllü yönetmen, şu anki protestoların nedenlerinin George Floyd'un öldürülmesinin yanı sıra daha geniş çapta adaletsizlik ve eşitsizliklerin yaşanması olduğunu kaydetti.

BBC'ye konuşan Lee, "Bu insanlar öfkeli olarak doğmadı" açıklamasında bulundu.

'Trump diktatör olmaya çalışan bir gangster'

Lee, ABD Başkanı Donald Trump'ın protestolara karşı tavrına ilişkin "O bir gangster, bir diktatör olmaya çalışıyor" yorumunda bulundu.

Lee, Trump'ın protestolar sırasında zarar gören bir kiliseye İncil'le gitmesine ilişkin, "Dün akşam ailemle beraber izledik, ve oynanan tiyatroya inanamadık" değerlendirmesinde bulundu.

Lee, "Bu güç gösterisi, gaz atarak, masum ve barışçıl göstericilere darp ederek kiliseye giden yolu açma görüntüleri rezaletti" diye konuştu.

Lee, "İncil elinde eğreti duruyordu, o da İncil taşırkan huzursuz görünüyordu. Daha önce hayatımda böyle bir şey görmedim, özellikle bir dünya liderinde" diye ekledi.

Lee, geçtiğimiz pazar, George Floyd'un ve 2014'te tutuklandığı sırada Eric Garner'ın öldürülmesine ilişkin görüntüleri, 1989'da çektiği Do the Right Thing sahneleriyle birleştirdiği bir kısa film yayınlamıştı.

'İnsanlar öfkeli olarak doğmadı'

Lee, "İnsanlar neden öfkeli? Öfkeliler, çünkü siyah insanlar soldan ve sağdan öldürülüyor, polisler serbestçe dolaşıyor. Siyah ve melez insanlar, sahip oldukları ve olmadıkları arasındaki uyumsuzluktan dolayı öfkeliler: Eğitim, kirli su içme, ırkçılık. İnsanların öfkeli olmasının bir sebebi var. Onlar öfkeli olarak doğmadılar. Öfkeliler, çünkü kazanmalarına izin vermeyen sistemde her gün yaşamak zorundalar. Hayat beklentisi... Öfkenin nedenlerine ilişkin sonsuza dek bir liste oluşturursunuz. Öfke buradan kaynaklanıyor" dedi.

Toplumsal eşitsizliğin koronavirüs pandemisi döneminde daha da görünür olduğunu söyleyen Lee, salgın nedeniyle azınlıkların daha fazla öldüğüne dikkat çekti. Lee, "Bu dönemde işe gitmek zorunda kalanlar, her alanda ön cephede olanlar hep siyah ve melez insanlar oldu. Bu ülkeyi onlar taşıdı" diye konuştu.

Irkçılığın yalnızca ABD'de olmadığına dikkat çeken Lee, "Irkçılık tüm dünyada var. Bu küresel pandemi, koronadan önce zaten vardı" dedi.

Lee, ABD'nin kuruluşunun kölelik, soykırım ve toprak çalma üzerine kurulu olduğunu sözlerine ekledi.