ABD'deki protestolara Anonymous da katıldı

Hacker grubu Anonymous, ABD'deki protesto eylemlerine destek olacağını açıkladı. Anonymous bu açıklamanın ardından Minneapolis polis teşkilatının telsiz ve internet sitelerini hackledi.

Haber Merkezi

ABD'nin Minneapolis kentinde pazartesi günü silahsız siyah George Floyd'un beyaz polis Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmesini protesto için başlayan gösteriler ülke çapında isyana dönüşür ve birçok kentte Ulusal Muhafızların konuşlanması, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesine rağmen durulmazken, hacker grubu Anonymous da devreye girdi. 

Anonymous sosyal medyadan yayınladığı bir video ile ırkçı polis şiddetine karşı gerekli adımların atılmasını istemiş ve "GeorgeFloyd'u öldüren polislerle ilgili gerekli adımlar atılsın, yoksa bizim atacağımız adımları bekleyin" demişti.

Anonymous'un bu açıklamasında sonra Minneapolis polis teşkilatının telsiz ve internet sitelerini hacklendi.

Öncesinde, 28 Mayıs'ta, Facebook'ta Anonymous'la ilişkili bir sayfada, grubun alameti farikası Guy Fawkes maskesi takan bir kişinin sesi değiştirilmiş şekilde konuştuğu bir video yayımlanmıştı.

"Halkın kendilerini emniyette tutmayı vaat eden bir teşkilatın yolsuzluk ve şiddetine maruz kalmasının canına tak ettiğini" belirten anlatıcı, "polisin suçlu iktidar sınıflarının iradesini hayata geçirmek için var olduğunu" ifade etmişti.

"Maalesef sizin yolsuzluğa batmış teşkilatınızın adaleti yerine getireceğinize inanmıyoruz, o yüzden işlediğiniz çok sayıda suçu dünyaya ifşa edeceğiz" diyen anlatıcı, şöyle devam etmişti:

 "George Floyd'un canavarca öldürülmesi, eyaletinizdeki polis memurlarının yanlış eylemleriyle ölüme sebebiyet verdikleri vahim vakaların uzun listesinden oluşan buzdağının sadece görünen kısmı."

Video grubun siber saldırı işareti olan "Bizi bekleyin" sloganıyla bitmişti.