ABD uçak gemileri Güney Çin Denizi'nde tatbikatta

ABD'li USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemilerinin Güney Çin Denizi'nde tatbikata katıldığı bildirildi. Bölgede aynı hafta askeri tatbikat gerçekleştiren Çin'le ABD arasındaki gerilim artıyor.

Dış Haberler

ABD donanması, bugün iki uçak gemisinin Güney Çin Denizi'nde tatbikata katıldığını bildirdi.

Donanma tarafından yapılan açıklamada, "USS Nimitz ve USS Ronald Reagan gemileri, özgür ve açık bir Hint-Pasifik'i teşvik etmek adına Güney Çin Denizi'nde operasyon ve tatbikata katıldı" denildi.

Açıklamada, tatbikatın Güney Çin Denizi'nin tam olarak hangi bölgesinde yapıldığına ilişkin net bilgi verilmedi.

Söz konusu tatbikata ilişkin Wall Street Journal gazetesine konuşan Amiral George M. Wikoff "Tatbikatın amacı, bölgede güvenlik ve istikrara kendimizi adadığımızı ortaklarımıza ve müttefiklerimize göstermek" dedi.

Wikoff, tatbikatın, bölgede buna benzer askeri tatbikatlar yürüten Çin'e bir yanıt amacı taşımadığını söyledi.

ABD, hafta içi Çin'in bölgede gerçekleştirdiği askeri tatbikatlara eleştiride bulunmuştu. Çin, eleştirilere yanıt olarak, bölgede gerilimi artıran tarafın ABD olduğunu belirtmişti.

ABD'nin bölgede üç adet uçak gemisi bulunuyor.

Öte yandan Çin, geçen hafta  Paracel Adaları'nda 1 Temmuz itibariyle 5 günlük tatbikata başladığını duyurmuştu. Paracel Adaları'nda hem Çin hem Vietnam hak iddia ediyor.

Bölgedeki Çin tatbikatlarına Vietnam ve Filipinler'den tepki gelirken ABD, Çin'i Güney Çin Denizi'ndeki petrol ve gaz rezervlerinde hak iddia eden Asya ülkelerini kışkırtmakla suçladı.