ABD Irak'ta sahaya IŞİD'i sürüyor

IŞİD'in geçtiğimiz hafta Haşd Şabi güçlerine karşı düzenlediği eş güdümlü saldırıların ardından, Nuceba Hareketi ABD'nin IŞİD'li teröristleri Irak'a geri getirmeyi planladığını iddia etti.

Dış Haberler

Irak’taki Hizbullal el-Nuceba Hareketi, yeni bir açıklama yaparak, ABD’nin kıdemli IŞİD komutanlarını ve diğer teröristleri Irak’a nakletmeyi planladığını iddia etti.

Nuceba Hareketi’nin resmî hesabından yapılan açıklamada ‘‘Washington’un Fırat’ın doğusundan ve Suriye’nin diğer bölgelerinden çok sayıda IŞİD komutanını ve militanını getirerek, teröristleri Irak’a döndürme komplosunu uygulamakta ısrarcı olduğu’’ belirtildi.

‘‘ABD’li işgalcilere’’ seslenilen açıklamada, Irak’taki İslami Direniş’in Irak eyaletlerini tehdit eden tehlikeleri önlemek için ABD’nin bütün yıkıcı komplolarını izlediğine dikkat çekildi.

IŞİD daha karmaşık saldırılar düzenlemeye başladı

Geçtiğimiz hafta için IŞİD üyelerinin Selahaddin Eyaleti’nde düzenledikleri saldırıda Haşd Şabi adıyla da bilinen Halk Seferberlik Birimleri'ne mensup on Iraklı savaşçı yaşamını yitirmişti. Cumartesi günü örgüt tarafından yapılan açıklamada Mekeeşfeh ve Beled kentlerinde gerçekleştirilen eş güdümlü saldırıda, Haşd-i Şabi güçleri ile İŞID’li teröristlerin arasında birçok cephede çatışma çıktığı bildirilmişti.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kadhimi tarafından yapılan açıklamada ise, yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı dilenerek, ‘‘Bağdat’ın kuzeyindeki Mekeeşfeh ve Beled’de gerçekleştirilen IŞİD saldırısı karşısında anavatanlarını savunurken ölen Haşd Şabi’ye bağlı bir grup kahramanın şehadetine dair haberleri büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz’’ denildi.

Söz konusu saldırının IŞİD’in 2017 yılında aldığı yenilgiden bu yana gerçekleştirdiği en karmaşık saldırılardan biri olduğu, örgütün Suriye’de güvenlik güçlerine, petrol sahalarına ve sivillerin yaşadığı yerlere yönelik saldırılarının da arttığı belirtiliyor. 

İstihbarat raporlarında Irak’ta 2 bin 500 ila 3 bin IŞİD savaşçısı bulunuyor. Iraklı askeri yetkililerse İŞİD’in yerel taciz ve suikastlardan daha karmaşık saldırılara geçtiğine, örgütün artık polis ve ordu güçlerine el yapımı bomba saldırıları düzenlemeye ve pusu kurmaya başladığına dikkat çekiyor.